Život pod věžemi Dukovan

Život pod věžemi Dukovan
Jde o jednu z nejúčinnějších elektráren skupiny ČEZ, vyrábí nejlevnější proud u nás (kilowatthodinu za 60 haléřů) a pokrývá pětinu spotřeby České republiky. "Červeně svítí jaderné elektrárny, které jsou odstavené či zavřené," komentuje školákům průvodkyně elektrárenského informačního centra blikající body na mapě světa. "Patří sem Černobyl a brzy k nim přibude i nešťastná Fukušima," dodává.
Nad elektrárnou vládne bezletová zóna, kterou hlídají gripeny v Čáslavi a vrtulníky v Náměšti 
nad Oslavou.
"Strach nemám. Fukušima, to byla souhra nešťastných náhod," dělí se o svůj názor František z nedalekých Tulešic, který v betonárce hned pod chladícími věžemi Dukovan pracuje od doby, kdy byly postaveny, tedy přes 25 let. Podle měřítek Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) patří Dukovany mezi pětinu nejbezpečnějších na světě. Platí to hlavně o provozu, který má tři nezávislé okruhy jištění.
Stejně jako Temelín stojí Dukovany na stabilním podloží a odolají zemětřesení o síle, která by u nás neměla teoreticky nastat. Narozdíl od Temelína nebo právě Fukušimy ale nemají betonový kryt nad bloky, který by je ochránil třeba před pádem dopravního letadla - událostí asi tolik nepravděpodobnou, jako je místy až 23 metrů vysoká tsunami, která udeřila na Japonsko.
Foto: Karel Toman
Karel Toman
29. 3. 2011 0:47
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy