Život pod věžemi Dukovan

Život pod věžemi Dukovan
Jde o jednu z nejúčinnějších elektráren skupiny ČEZ, vyrábí nejlevnější proud u nás (kilowatthodinu za 60 haléřů) a pokrývá pětinu spotřeby České republiky. "Červeně svítí jaderné elektrárny, které jsou odstavené či zavřené," komentuje školákům průvodkyně elektrárenského informačního centra blikající body na mapě světa. "Patří sem Černobyl a brzy k nim přibude i nešťastná Fukušima," dodává.
Nad elektrárnou vládne bezletová zóna, kterou hlídají gripeny v Čáslavi a vrtulníky v Náměšti 
nad Oslavou.
"Strach nemám. Fukušima, to byla souhra nešťastných náhod," dělí se o svůj názor František z nedalekých Tulešic, který v betonárce hned pod chladícími věžemi Dukovan pracuje od doby, kdy byly postaveny, tedy přes 25 let. Podle měřítek Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) patří Dukovany mezi pětinu nejbezpečnějších na světě. Platí to hlavně o provozu, který má tři nezávislé okruhy jištění.
Stejně jako Temelín stojí Dukovany na stabilním podloží a odolají zemětřesení o síle, která by u nás neměla teoreticky nastat. Narozdíl od Temelína nebo právě Fukušimy ale nemají betonový kryt nad bloky, který by je ochránil třeba před pádem dopravního letadla - událostí asi tolik nepravděpodobnou, jako je místy až 23 metrů vysoká tsunami, která udeřila na Japonsko.
Foto: Karel Toman
Karel Toman
29. 3. 2011 0:47
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy