Výjimečné tresty za vraždu manželů platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
2. 3. 2015 10:03
Lumír Moric dostal doživotní trest, Michal Zágora si má odpykat 30 let ve vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil výjimečné tresty dvěma pachatelům loupežné vraždy manželů z Bohumína na Karvinsku. Lumír Moric dostal doživotní trest, Michal Zágora si má odpykat 30 let ve vězení.

Odůvodnění zatím NS nezveřejnil. Třetí z útočníků, Jiří Bohdálek, dovolání proti 27letému trestu nepodal.

Moric i Zágora požadovali, aby NS zrušil pravomocné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci. Moric navrhoval nové projednání kauzy u vrchního soudu v jiném složení senátu.

Podle Zágory měl NS případně sám vynést verdikt. Nyní mají oba ještě teoretickou možnost podat ústavní stížnost, museli by ale argumentovat porušením svých základních práv.

Těla zakopali v garáži

Pachatelé podle rozsudku manžele zastřelili a těla zakopali v pronajaté garáži. Jednali jako organizovaná skupina, měli předem rozdělené role. Manželský pár vytipoval podle rozsudku Zágora, který si kvůli chystanému činu pronajal garáž ve Slezské Ostravě.

Moric v ní vykopal jámu pro uložení těl. Muži tam dovezli i materiál k betonování, obstarali si pásky, pouta a pistoli.

Zágora zastřeleného muže znal. Předloni v únoru jej oslovil a vylákal pod záminkou obchodu. Bohdálek s Moricem jej napadli, spoutali, naložili do kufru a převezli do pronajaté garáže. Tam ho usmrtili.

Poté vnikli do jeho domu, kde napadli jeho manželku. Spoutali ji a poté, co si z domu odnesli nejméně 230 tisíc korun, ženu také odvezli do garáže a zastřelili. Obě těla uložili do připraveného výkopu a zasypali.

Plánovaná vražda

Vinu přiznal pouze Bohdálek, který uvedl, že čin byl dopředu naplánován. Obžalovaní prý počítali s tím, že manžele zavraždí, aby proti nim nemohli svědčit. Zágora se hájil tím, že v plánu byla jen loupež, vraždit prý nechtěli.

Také recidivista Moric tvrdil, že o chystané vraždě nic předem nevěděl, k činu se jen "přimotal" kvůli příslibu odměny.

Policie po manželích pátrala dva týdny. Podle kriminalistů byli pachatelé přesvědčeni o tom, že policie těla nikdy nenajde. Motiv byl u obžalovaných podle soudu majetkový. Útočníci měli velké dluhy a byli ve finanční tísni.

 

Právě se děje

Další zprávy