Trojice zastřelila manžele z Bohumína kvůli penězům

ČTK ČTK
12. 4. 2013 16:49
Třetí obviněný už je v Česku, muže v pátek vydala slovenská policie
Těla manželského páru našli policisté v objektu ve Slezské Ostravě. Oba byli zastřeleni.
Těla manželského páru našli policisté v objektu ve Slezské Ostravě. Oba byli zastřeleni. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrava - Slovenská policie v pátek do Česka vydala čtyřiapadesátiletého muže, který je společně s dalšími dvěma už dříve zadrženými muži podezřelý z vraždy manželů z Bohumína na Karvinsku.

Novinářům to řekl státní zástupce David Bartoš. Podle policie trojice podezřelých pár zastřelila v ostravské garáži. Tam je i zakopali v předem připraveném hrobě. Těla ještě před tím polili chemikálií.

Policie zveřejnila, že motivem dvojnásobné vraždy byly peníze. Zavražděný muž byl znám jako bohatý člověk. Disponoval vysokými sumami, které také půjčoval. Po ruce míval i milion korun.

"V domě obětí jsme žádné peníze nenašli. Běžně tam přitom bývaly," řekl šéf ostravských kriminalistů Antonín Řezníček.

Všichni tři obvinění své oběti znali. Jeden ze zadržených byl dokonce kamarádem zastřeleného muže. Právě on jej v osudný den vylákal na schůzku. "Komunikoval s ním už v době, kdy už pro muže měli vykopaný hrob," doplnil kriminalista Pavel Tvrdý.

Trojice se na čin dobře připravila. Okolo 18:30 unesli z místa schůzky sedmašedesátiletého muže. Odvezli jej z Bohumína v kufru jeho auta do pronajaté garáže v Ostravě. Tam jej po několika minutách zastřelili.

Po půl hodině v domě manželů přepadli i o osm let mladší ženu. Také tu spoutali, odvezli do stejné garáže a zastřelili. Z domu ukradli větší finanční hotovost a údajně i záznamy z bezpečnostních kamer.

Vrazi se podle policie domnívali, že těla nebudou nikdy nalezena. Vše připravili tak, aby si policie myslela, že manželé zmizeli v Polsku. Tam je také zavedl mobil zastřeleného muže.

Garáž zločince zradila

Zločince ale nakonec zradila právě garáž, kde těla ukryli a chtěli v zemi i zabetonovat. "Získali jsme informaci o narychlo pronajímané garáži v Ostravě. Bylo to za podivných okolností. Později se nám to všechno začalo spojovat. Nakonec jsme v ní našli těla," uvedl Řezníček.

Vyšetřování vraždy bylo podle policistů náročné. Po skutku museli poskytnout ochranu příbuzným pachatelů. Existovala totiž hrozba pomsty a odvety. Chránili i další osoby z okruhu zavražděných.

Policisty mátl podvodník

Při vyšetřování dokonce dopadli muže, který se v Polsku skrýval kvůli obřím podvodům.

"Kontaktoval nás. Tvrdil, že ví, kde se poškození pohybují. Byla to ale falešná stopa. Nám se ho podařilo vypátrat. Doplatil na to, že se ukrytý v bytě nudil a chtěl nám zkomplikovat práci," řekl Řezníček.

Podvodník odebíral zboží, za které neplatil, čímž způsobil stamilionové škody. "V souvislosti s neuhrazenými platbami za zboží jsme z podvodu obvinili muže, který se ukrýval v Polsku. V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest," oznámila mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská.

Policistům se podařilo podvodníka vypátrat. Zjistili, že jde o mezinárodně hledanou osobu. Ve spolupráci s polskými kolegy jej zadrželi a polská justice ho už vydala českým úřadům.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy