Trojice zastřelila manžele z Bohumína kvůli penězům

ČTK ČTK
12. 4. 2013 16:49
Třetí obviněný už je v Česku, muže v pátek vydala slovenská policie
Těla manželského páru našli policisté v objektu ve Slezské Ostravě. Oba byli zastřeleni.
Těla manželského páru našli policisté v objektu ve Slezské Ostravě. Oba byli zastřeleni. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrava - Slovenská policie v pátek do Česka vydala čtyřiapadesátiletého muže, který je společně s dalšími dvěma už dříve zadrženými muži podezřelý z vraždy manželů z Bohumína na Karvinsku.

Novinářům to řekl státní zástupce David Bartoš. Podle policie trojice podezřelých pár zastřelila v ostravské garáži. Tam je i zakopali v předem připraveném hrobě. Těla ještě před tím polili chemikálií.

Policie zveřejnila, že motivem dvojnásobné vraždy byly peníze. Zavražděný muž byl znám jako bohatý člověk. Disponoval vysokými sumami, které také půjčoval. Po ruce míval i milion korun.

"V domě obětí jsme žádné peníze nenašli. Běžně tam přitom bývaly," řekl šéf ostravských kriminalistů Antonín Řezníček.

Všichni tři obvinění své oběti znali. Jeden ze zadržených byl dokonce kamarádem zastřeleného muže. Právě on jej v osudný den vylákal na schůzku. "Komunikoval s ním už v době, kdy už pro muže měli vykopaný hrob," doplnil kriminalista Pavel Tvrdý.

Trojice se na čin dobře připravila. Okolo 18:30 unesli z místa schůzky sedmašedesátiletého muže. Odvezli jej z Bohumína v kufru jeho auta do pronajaté garáže v Ostravě. Tam jej po několika minutách zastřelili.

Po půl hodině v domě manželů přepadli i o osm let mladší ženu. Také tu spoutali, odvezli do stejné garáže a zastřelili. Z domu ukradli větší finanční hotovost a údajně i záznamy z bezpečnostních kamer.

Vrazi se podle policie domnívali, že těla nebudou nikdy nalezena. Vše připravili tak, aby si policie myslela, že manželé zmizeli v Polsku. Tam je také zavedl mobil zastřeleného muže.

Garáž zločince zradila

Zločince ale nakonec zradila právě garáž, kde těla ukryli a chtěli v zemi i zabetonovat. "Získali jsme informaci o narychlo pronajímané garáži v Ostravě. Bylo to za podivných okolností. Později se nám to všechno začalo spojovat. Nakonec jsme v ní našli těla," uvedl Řezníček.

Vyšetřování vraždy bylo podle policistů náročné. Po skutku museli poskytnout ochranu příbuzným pachatelů. Existovala totiž hrozba pomsty a odvety. Chránili i další osoby z okruhu zavražděných.

Policisty mátl podvodník

Při vyšetřování dokonce dopadli muže, který se v Polsku skrýval kvůli obřím podvodům.

"Kontaktoval nás. Tvrdil, že ví, kde se poškození pohybují. Byla to ale falešná stopa. Nám se ho podařilo vypátrat. Doplatil na to, že se ukrytý v bytě nudil a chtěl nám zkomplikovat práci," řekl Řezníček.

Podvodník odebíral zboží, za které neplatil, čímž způsobil stamilionové škody. "V souvislosti s neuhrazenými platbami za zboží jsme z podvodu obvinili muže, který se ukrýval v Polsku. V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest," oznámila mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská.

Policistům se podařilo podvodníka vypátrat. Zjistili, že jde o mezinárodně hledanou osobu. Ve spolupráci s polskými kolegy jej zadrželi a polská justice ho už vydala českým úřadům.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy