V Pardubicích chtějí tři trolejbusové tratě. Za peníze EU

ČTK ČTK
17. 5. 2015 10:38
Měšsto chce od Evropské unie takřka půl miliardy korun. Baterie by měly trolejbusům umožnit zajíždět i tam, kam nevedou troleje.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: www.mdpo.cz

Pardubice - Dopravní podnik v Pardubicích připravuje evropské projekty za téměř půl miliardu korun. V krajském městě by se díky dotačním penězům mohly dostavět tři trolejbusové tratě, zmodernizovat odbavovací systém ve vozidlech a nakoupit nové autobusy a trolejbusy.

"Je to nějakých sedm let investic. Chceme využít možná poslední možnosti získat dotační peníze z fondů Evropské unie," uvedl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Podnik by rád pořídil asi dvacítku trolejbusů s baterií, které ujedou deset kilometrů bez trakčního vedení. Vozidla by obsluhovala části měst, kam dosud zajíždějí autobusy. Společnost také plánuje koupit deset autobusů na stlačený zemní plyn. Proměna vozového parku by přišla odhadem na téměř 400 milionů korun.

Další investice by přišly na méně než 50 milionů korun. Modernizace odbavovacího systému by čítala také možnost využívat elektronickou kartu v linkových autobusech a regionálních vlacích. Podnik by vybavil větší počet zastávek digitálními informačními tabulemi, které by online zobrazovaly příjezdy a odjezdy spojů.

A zároveň připravuje prodloužení trolejbusových tratí na točnu Zámeček, do Trnové a Ohrazenic a také na sídliště Cihelna. Na jednotlivé projekty EU přispěje nejspíš 85 procent a 40 procent. Kdyby dopravní podnik všechny své plány uskutečnil, dotační peníze by mohly uhradit zhruba polovinu nákladů.

"Pro trať Trnová, Ohrazenice máme vydané územní rozhodnutí, připravujeme projektovou dokumentaci a pracujeme na stavebním povolení, zároveň projektujeme trať Zámeček," řekl Pelikán.

 

Právě se děje

Další zprávy