Ze silnice v Hřensku zmizely po 3 letech první kameny

ČTK ČTK
19. 9. 2012 18:22
Správa národního parku České Švýcarsko už odvezla největší dva, další zmizí ve čtvrtek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Hřensko (Děčínsko) - Silnici mezi Hřenskem a Německem po třech letech přestanou blokovat kameny.

Správa národního parku České Švýcarsko ve středu odvezla největší dva, další zmizí ve čtvrtek. Přesunou se do vznikající expozice o národním parku v Krásné Lípě, řekl ředitel Správy NP České Švýcarsko Pavel Benda.

Úplně průjezdná by silnice měla být v listopadu.

O odstranění kusů kamene, které se utrhly ze skály nad silnicí, se vedl spor. Zaplatit ho nechtělo ani ministerstvo dopravy jako správce silnice ani ministerstvo životního prostředí, které prostřednictvím národního parku spravuje skály.

"Vzali jsme to na naše triko, protože to po třech letech nebralo konce," vysvětlil Benda a dodal, že národní park dostal pro akci povolení od ministerstva životního prostředí.

"Podle kraje měl překážku odstranit ten, kdo ji na silnici umístil. Kámen ale neumístil nikdo, ten spadl sám," dodal Benda.

Kameny, které ležely na silnici blíž k hranici, správa parku nechala odvézt do svého sídla v Krásné Lípě. Větší z nich měl podle odhadů až 16 tun.

V Krásné Lípě vzniká nová venkovní expozice, kromě pískovce ze Hřenska tam bude i ukázka malého rašeliniště, tůňka či podzemní jeskyně s modely netopýrů.

V září začala i sanace druhého skalního bloku blíž k centru Hřenska, kvůli němuž je provoz omezený podruhé. Skálu hlídají čidla napojená na semafory, sanace přijde celkem na 32 milionů korun.

Čekají návrat turistů

S nadějí odstraňování kamenů sledovali obyvatelé Hřenska. "Doufáme všichni, že se do Hřenska vrátí život, turistika a zisky pro podnikatele," řekl starosta Jan Havel.

Němečtí turisté se pod skálou bojí jezdit, a tak se v obci propadly tržby hoteliérům, restauracím i obci, která provozuje vyhlášené plavby v soutěskách na řece Kamenici.

Ztrátu starosta již dříve za tři roky odhadl na pět milionů korun, turismus tvoří většinu příjmů obce.

Se stabilitou skal v údolí Labe jsou problémy dlouhodobě. Geologové odhadují, že situaci hodně zhoršila těžba pískovce v minulých stoletích a také odstřely, kterými se Němci po záboru Sudet snažili rozšířit tehdejší silnici.

Současné problémy se datují do let 2009 a 2010, kdy na silnici spadly dva bloky. Následovala úplná uzávěra silnice i pro pěší, která vesnici prakticky rozdělila - u hranic bydlí několik rodin, které musely jezdit do Čech objížďkou dlouhou přes 50 kilometrů.

Od listopadu 2010 smí auta jezdit alespoň jedním jízdním pruhem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy