Za pokus o vraždu spoluvězně hrozí mladíkům až 20 let

ČTK ČTK
21. 9. 2011 13:44
Mladíci nejdříve nutili vězně, aby se oběsil. Poté ho chtěli uškrtit
Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Dva devatenáctiletí mladíci, kteří se vloni v létě pokusili uškrtit spoluvězně, stanuli před soudem. Hrozí jim až dvacetileté tresty.

Mladíci napadli ve všehrdské věznici stejně starého vězně odsouzeného za vraždu. Podle obžaloby ho obklopilo šest dalších vězňů a dva z nich ho nejdřív nutili, aby se oběsil. Poté ho začali škrtit páskem.

Stodvacetikilogramový napadený se ale dokázal vyprostit, utekl a vše oznámil, shodla se většina svědků.

Za iniciátora útoku považuje žalobce tehdy osmnáctiletého Martina Černého z Havlíčkobrodska, který prošel řadou výchovných ústavů, dospívání strávil na drogách a do svých sedmnácti byl třikrát odsouzen, mimo jiné za vydírání a znásilnění.

Psycholog jej hodnotí jako člověka hrubě narušeného, vyznačujícího se zejména agresivitou. "Agresivita v různých formách patří k vnitřním potřebám obviněného," uvedl znalec.

Ve vězení byl už třiadvacetkrát kázeňsky trestán, nejčastěji kvůli násilí. Černý vinu odmítá, vše prý zinscenovali spoluvězni, s nimiž už delší dobu nevycházel.

Útok údajně provedl Jan Škývara z Přerova, jenž je podle soudního znalce nevyzrálý a asociální. I on popřel, že by se na záchodě v době činu nacházel, prý by tam dozorci ani sedm lidí naráz nevpustili. Od Černého se distancoval, prý je to blázen, který vyhrožoval zabitím kdekomu a spoluvězně často bil jen tak, z nudy.

Věznice prý nepochybila

Okolnostmi incidentu se zabývalo i vedení věznice, které podle Deníku neshledalo žádné pochybení. "Nicméně je pravda, že po chodbě mezi pokoji a WC se pohybovalo kolem půlnoci volně šest až osm osob. K takovému pohybu a shromáždění osob by při řádném výkonu služby vězeňského personálu nemělo dojít," citoval v srpnu list státního zástupce.

Kdy bude vynesen rozsudek, není známo. Za plánovaný pokus o vraždu hrozí oběma 12 až 20 let vězení, pro Černého navíc navrhují znalci pobyt v detenčním ústavu.

První takové zařízení v Česku vzniklo v roce 2009 v Brně a slouží hlavně pro narušené lidi, kteří jsou nebezpeční pro ostatní. Podmínky v něm mohou být o něco volnější než ve věznici, zároveň ale může být pobyt až doživotní, soud o jeho prodloužení rozhoduje jednou ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy