Ústí nechá zbourat dva domy, o něž se nestarají majitelé

ČTK ČTK
2. 7. 2014 15:14
Domy jsou podle radnice v havarijním stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústecká radnice nechá zbourat dva domy, které jsou v havarijním stavu a majitelé se o ně nestarají. Jedna budova je ve čtvrti Předlice, druhá v Krásném Březně, řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Demolici provede za 1,05 milionu korun společnost Viamont DSP, která vyhrála výběrové řízení.

"Demolice bude provedena ve dvou etapách, v první etapě proběhne demolice domu v Předlicích, ve druhé etapě v Krásném Březně," doplnila Macová.

Město vyčlenilo v letošním rozpočtu na bourání havarijních objektů víc než sedm milionů korun. Stavební úřad podle Macové průběžně monitoruje stav domů a případně rozhodně o dalších demolicích.

Důkladné kontroly domů soukromých vlastníků odstartovala tragédie, která se v Předlicích stala v září 2012. Při krádežích kovů z nosných konstrukcí jednoho domu se zřítil strop. Pod sutinami zemřela mladá žena, další utrpěla vážná zranění. Soud za to poslal minulý týden jednoho ze zlodějů na pět let do vězení.

V Předlicích se bouralo už loni

Dva předlické domy nechala radnice zbourat už loni. Jejich majitelé se o ně dlouhodobě nestarali. Město po nich náklady vymáhá zpětně. "Demolici v Řeháčkově ulici vymáhá právně ekonomické oddělení, částka je 2,3 milionu korun. Za demolici v ulici Hrbovické byl vydán exekuční titul," doplnila Macová. Demolice druhého domu stála 800 tisíc korun.

Společnost Člověk v tísni letos na jaře zmapovala stav předlických domů. Ve špatném stavu jich podle ní je 34.

"Jsou buď v technicky nevyhovujícím stavu, nebo ve stavu, kdy mohou ohrozit kolemjdoucí i lidi, kteří v nich legálně nebo nelegálně bydlí," řekl již dříve projektový manažer ústecké pobočky Jakub Michal.

Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy