Ústí nechá zbourat dva domy, o něž se nestarají majitelé

ČTK ČTK
2. 7. 2014 15:14
Domy jsou podle radnice v havarijním stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústecká radnice nechá zbourat dva domy, které jsou v havarijním stavu a majitelé se o ně nestarají. Jedna budova je ve čtvrti Předlice, druhá v Krásném Březně, řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Demolici provede za 1,05 milionu korun společnost Viamont DSP, která vyhrála výběrové řízení.

"Demolice bude provedena ve dvou etapách, v první etapě proběhne demolice domu v Předlicích, ve druhé etapě v Krásném Březně," doplnila Macová.

Město vyčlenilo v letošním rozpočtu na bourání havarijních objektů víc než sedm milionů korun. Stavební úřad podle Macové průběžně monitoruje stav domů a případně rozhodně o dalších demolicích.

Důkladné kontroly domů soukromých vlastníků odstartovala tragédie, která se v Předlicích stala v září 2012. Při krádežích kovů z nosných konstrukcí jednoho domu se zřítil strop. Pod sutinami zemřela mladá žena, další utrpěla vážná zranění. Soud za to poslal minulý týden jednoho ze zlodějů na pět let do vězení.

V Předlicích se bouralo už loni

Dva předlické domy nechala radnice zbourat už loni. Jejich majitelé se o ně dlouhodobě nestarali. Město po nich náklady vymáhá zpětně. "Demolici v Řeháčkově ulici vymáhá právně ekonomické oddělení, částka je 2,3 milionu korun. Za demolici v ulici Hrbovické byl vydán exekuční titul," doplnila Macová. Demolice druhého domu stála 800 tisíc korun.

Společnost Člověk v tísni letos na jaře zmapovala stav předlických domů. Ve špatném stavu jich podle ní je 34.

"Jsou buď v technicky nevyhovujícím stavu, nebo ve stavu, kdy mohou ohrozit kolemjdoucí i lidi, kteří v nich legálně nebo nelegálně bydlí," řekl již dříve projektový manažer ústecké pobočky Jakub Michal.

Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy