Ústí nechá zbourat dva domy, o něž se nestarají majitelé

ČTK ČTK
2. 7. 2014 15:14
Domy jsou podle radnice v havarijním stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústecká radnice nechá zbourat dva domy, které jsou v havarijním stavu a majitelé se o ně nestarají. Jedna budova je ve čtvrti Předlice, druhá v Krásném Březně, řekla mluvčí radnice Romana Macová.

Demolici provede za 1,05 milionu korun společnost Viamont DSP, která vyhrála výběrové řízení.

"Demolice bude provedena ve dvou etapách, v první etapě proběhne demolice domu v Předlicích, ve druhé etapě v Krásném Březně," doplnila Macová.

Město vyčlenilo v letošním rozpočtu na bourání havarijních objektů víc než sedm milionů korun. Stavební úřad podle Macové průběžně monitoruje stav domů a případně rozhodně o dalších demolicích.

Důkladné kontroly domů soukromých vlastníků odstartovala tragédie, která se v Předlicích stala v září 2012. Při krádežích kovů z nosných konstrukcí jednoho domu se zřítil strop. Pod sutinami zemřela mladá žena, další utrpěla vážná zranění. Soud za to poslal minulý týden jednoho ze zlodějů na pět let do vězení.

V Předlicích se bouralo už loni

Dva předlické domy nechala radnice zbourat už loni. Jejich majitelé se o ně dlouhodobě nestarali. Město po nich náklady vymáhá zpětně. "Demolici v Řeháčkově ulici vymáhá právně ekonomické oddělení, částka je 2,3 milionu korun. Za demolici v ulici Hrbovické byl vydán exekuční titul," doplnila Macová. Demolice druhého domu stála 800 tisíc korun.

Společnost Člověk v tísni letos na jaře zmapovala stav předlických domů. Ve špatném stavu jich podle ní je 34.

"Jsou buď v technicky nevyhovujícím stavu, nebo ve stavu, kdy mohou ohrozit kolemjdoucí i lidi, kteří v nich legálně nebo nelegálně bydlí," řekl již dříve projektový manažer ústecké pobočky Jakub Michal.

Podle neziskových organizací začaly problémy s předlickými domy poté, co je město v několika vlnách privatizovalo. Domy pak často měnily majitele, část z nich se stala terčem úvěrových podvodů skupiny z Královéhradeckého kraje. Většina vlastníků je pro úřady nedohledatelná.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy