Ústecká koalice se rýsuje, exhejtmanka zasedne s KSČM

ČTK ČTK
13. 11. 2012 14:39
Koaliční smlouvu už KSČM schválila, krajský výbor ČSSD o ní bude jednat ve středu
Oldřich Bubeníček (KSČM) bude pravděpodobně novým hejtmanem.
Oldřich Bubeníček (KSČM) bude pravděpodobně novým hejtmanem. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Koalice KSČM a ČSSD v Ústeckém kraji by se měla být písemně stvrzena ve středu odpoledne.

Koaliční smlouvu už KSČM schválila, krajský výbor ČSSD o ní bude jednat se středu v poledne a na 15:00 mají obě strany domluvený termín pro podpis smlouvy.

Informaci potvrdil předseda krajské ČSSD Arno Fišera i lídr komunistů a pravděpodobný hejtman Oldřich Bubeníček. Prvním náměstkem za KSČM má být Stanislav Rybák, náměstkyní za ČSSD zřejmě bude dosavadní hejtmanka Jana Vaňhová.

Na koalici se obě strany domluvily už minulý týden - každá strana má mít jednoho náměstka, v jedenáctičlenné radě bude mít KSČM šest a ČSSD pět mandátů. Zbývá ale ještě podepsat smlouvu s konkrétními jmény, která si řeší každá strana sama.

KSČM má jasno

V KSČM už je jasno - prvním komunistickým hejtmanem bude Bubeníček, jeho náměstkem Stanislav Rybák. "Je to tak, dohodli jsme se na tom a není to nic tajného," řekl v úterý Bubeníček.

Nominace čtyřiašedesátiletého Rybáka je poněkud překvapivá, na post náměstka se v zákulisí původně počítalo o bezmála třicet let mladším Jaroslavem Komínkem. Rybák vede KSČM v Lounech a byl na kandidátce na šestém místě. Je považován za jednoho ze zastánců ortodoxního křídla komunistů, ještě v éře ČSSR vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ.

Sám se ale v rámci strany nechce zařazovat do žádného názorového proudu. "Nepočítám se k žádnému křídlu, řídím se programem, který máme," řekl v úterý.

Rybák je známý mimo jiné bojem za zachování žatecké nemocnice, své plány pro novou funkci ale zatím příliš řešit nechce. "Zatím ještě není podepsaná ani dohoda, ani neproběhlo ustavující zasedání. Zbývá dořešit i náplň práce náměstků hejtmana, všechno je to ještě velice předběžné," dodal.

O druhém náměstkovi a zbylých čtyřech radních by si měla rozhodnout ČSSD sama. Její krajský předseda Arno Fišera minulý týden řekl, že o post náměstka usilovat nebude, dosavadní hejtmanka Jana Vaňhová to ale nevyloučila. Podle zdroje obeznámeného se zákulisím severočeské ČSSD už na jejím jménu panuje shoda.

"Bude to skoro určitě ona," řekl. Fišera se k tomu zatím nechtěl vyjadřovat, středeční jednání a následnou schůzku s vedením KSČM ale také potvrdil.

Komunisté získali 20 z 55 mandátů

Komunisté původně chtěli po ČSSD "určitou personální sebereflexi", tedy zbavení se jmen spjatých s končící krajskou vládou a potažmo i s řadou skandálů. Kdyby byla Vaňhová pro KSČM neprůchozí, měl ji podle stejného zdroje nahradit dosavadní radní Martin Klika. KSČM nakonec ale začala tvrdit, že každá strana si za své politiky bude ručit sama.

Komunisté volby v Ústeckém kraji vyhráli a mají 20 z 55 mandátů, takže jim do koalice stačil jen jeden partner. Ve vedení KSČM se zprvu objevovaly dva názorové proudy, jeden z nich chtěl levicovou koalici s ČSSD, druhý ji zase odmítal, protože je ČSSD podle nich příliš spjatá s řadou skandálů. Ve hře pak byla i trojkoalice se Severočechy.cz. ČSSD má v zastupitelstvu 13 mandátů, Severočeši devět, ODS sedm a hnutí PRO! kraj šest.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy