ANO: Ústecká koalice padla kvůli nesouhlasu s PRO!Ústí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2015 16:49
Zastupitelstvo odvolalo koalici ANO a PRO!Ústí. Odvolání iniciovala polovina klubu ANO, podpořily ji UFO, ODS, ČSSD a KSČM.
Bývalý primátor Josef Zikmund (vlevo) zvažuje, že v politice skončí úplně.
Bývalý primátor Josef Zikmund (vlevo) zvažuje, že v politice skončí úplně. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Nesouhlas s koalicí s PRO!Ústí a averze vůči jejímu lídrovi Martinu Hausenblasovi byly podle části hnutí ANO důvodem, proč část hnutí ve čtvrtek odvolala celou radu a dohodla se na spolupráci s Ústeckým fórem občanů (UFO).

Podle bývalého radního Pavla Štěpaře se situací uvnitř ústeckého ANO zabývají vyšší orgány hnutí.

Zastupitelstvo odvolalo koalici ANO a PRO!Ústí. Odvolání iniciovala polovina zastupitelského klubu ANO, podpořily ji UFO, ODS, ČSSD a KSČM.

Rozštěpeno na dvě části

Podle Štěpaře se klub zastupitelů ANO postupně rozštěpil na dvě části. Tu, kterou reprezentovali zástupci bývalé koalice, a tu, která koalici s podporou dalších stran odvolala.

"Začínaly se poslední dobou vytvářet názorové rozdíly. Nikoli na vedení města, na postup města, ale na koaličního partnera," řekl Štěpař.

Odvolání se podle něj odehrálo bez vědomí většiny hnutí. "Oblastní organizace, krajská organizace, ani nejvyšší předsednictvo hnutí o tomto kroku nevěděly. Vnímám to jako velmi nešťastné, nemuselo k tomu vůbec dojít," doplnil Štěpař.

Ministr životního prostředí a místopředseda krajské organizace ANO Richard Brabec řekl, že ve čtvrtek se o situaci v Ústí bude mluvit na republikovém předsednictvu hnutí. "Pro nás je ta forma (rozpadu koalice) velmi překvapivá, považuji ji za velmi nešťastnou," řekl.

Podle něj se vědělo o dlouhodobých problémech v koalici a mluvilo se o tom, za jakých okolností bude pokračovat. "Naším jednoznačným cílem nebylo dělat žádné převraty, jednat a nepřekvapovat se," řekl Brabec.

Situaci bude podle něj příští týden řešit krajské předsednictvo strany.

Strany: město nefungovalo

Podle zástupců ANO, kteří jsou v novém vedení města, byla situace neudržitelná.

"Opakovaně jsme kolegy z ANO upozorňovali na to, že zástupci hnutí PRO!Ústí pravděpodobně porušují zákony, jednají mimo směrnice o veřejných zakázkách. Informovali jsme o tom i krajského předsedu hnutí ANO. Situace byla naprosto neudržitelná," řekla radní Yveta Tomková s tím, že zástupci ANO si za svým krokem stojí a věří, že ho obhájí.

"Všechny podklady včetně dokumentů předáme krajskému vedení ANO a předsednictvu hnutí," uvedla Tomková. Strany, které odvolání bývalého vedení podpořily, tvrdí, že město nefungovalo.

Zikmund zvažuje, že skončí

Bývalý primátor Josef Zikmund zvažuje, že s politikou skončí úplně. Od nového vedení města se distancoval. "Zvažuju dva kroky, že se vzdám členství v ANO a že se vzdám zastupitelského mandátu. Nechci s touto skupinou nic mít," řekl Zikmund.

Zikmund se také omluvil své bývalé náměstkyni za to, že hnutí ANO požadovalo její odstoupení kvůli údajné nekompetentnosti. "Udělali jsme obrovskou chybu. Já se za to omlouvám," řekl Zikmund.

Spolek, který Jana Bohuňková do letošního března vedla, dlužil městu na nájemném asi 10 tisíc korun. Navíc nedodal vyúčtování dotace 20 tisíc korun. Bývalá náměstkyně závazky splnila poté, co se o věc začali zajímat novináři.

Odvolaná koalice by měla ve čtvrtek úřad předat novému vedení města. Zároveň s tím předá nové primátorce seznam rizik pro město Ústí nad Labem.

Bývalé vedení mezi ně řadí například mnohaletý spor o Mariánský most, ve kterém městu hrozí to, že bude zhotoviteli platit stovky milionů korun. Sporem se soudy zabývají více než deset let.

Letos se vrátil na úplný začátek a projednává ho ústecký okresní soud. Za riziko považují například i některé zahájené zakázky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy