ANO: Ústecká koalice padla kvůli nesouhlasu s PRO!Ústí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2015 16:49
Zastupitelstvo odvolalo koalici ANO a PRO!Ústí. Odvolání iniciovala polovina klubu ANO, podpořily ji UFO, ODS, ČSSD a KSČM.
Bývalý primátor Josef Zikmund (vlevo) zvažuje, že v politice skončí úplně.
Bývalý primátor Josef Zikmund (vlevo) zvažuje, že v politice skončí úplně. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Nesouhlas s koalicí s PRO!Ústí a averze vůči jejímu lídrovi Martinu Hausenblasovi byly podle části hnutí ANO důvodem, proč část hnutí ve čtvrtek odvolala celou radu a dohodla se na spolupráci s Ústeckým fórem občanů (UFO).

Podle bývalého radního Pavla Štěpaře se situací uvnitř ústeckého ANO zabývají vyšší orgány hnutí.

Zastupitelstvo odvolalo koalici ANO a PRO!Ústí. Odvolání iniciovala polovina zastupitelského klubu ANO, podpořily ji UFO, ODS, ČSSD a KSČM.

Rozštěpeno na dvě části

Podle Štěpaře se klub zastupitelů ANO postupně rozštěpil na dvě části. Tu, kterou reprezentovali zástupci bývalé koalice, a tu, která koalici s podporou dalších stran odvolala.

"Začínaly se poslední dobou vytvářet názorové rozdíly. Nikoli na vedení města, na postup města, ale na koaličního partnera," řekl Štěpař.

Odvolání se podle něj odehrálo bez vědomí většiny hnutí. "Oblastní organizace, krajská organizace, ani nejvyšší předsednictvo hnutí o tomto kroku nevěděly. Vnímám to jako velmi nešťastné, nemuselo k tomu vůbec dojít," doplnil Štěpař.

Ministr životního prostředí a místopředseda krajské organizace ANO Richard Brabec řekl, že ve čtvrtek se o situaci v Ústí bude mluvit na republikovém předsednictvu hnutí. "Pro nás je ta forma (rozpadu koalice) velmi překvapivá, považuji ji za velmi nešťastnou," řekl.

Podle něj se vědělo o dlouhodobých problémech v koalici a mluvilo se o tom, za jakých okolností bude pokračovat. "Naším jednoznačným cílem nebylo dělat žádné převraty, jednat a nepřekvapovat se," řekl Brabec.

Situaci bude podle něj příští týden řešit krajské předsednictvo strany.

Strany: město nefungovalo

Podle zástupců ANO, kteří jsou v novém vedení města, byla situace neudržitelná.

"Opakovaně jsme kolegy z ANO upozorňovali na to, že zástupci hnutí PRO!Ústí pravděpodobně porušují zákony, jednají mimo směrnice o veřejných zakázkách. Informovali jsme o tom i krajského předsedu hnutí ANO. Situace byla naprosto neudržitelná," řekla radní Yveta Tomková s tím, že zástupci ANO si za svým krokem stojí a věří, že ho obhájí.

"Všechny podklady včetně dokumentů předáme krajskému vedení ANO a předsednictvu hnutí," uvedla Tomková. Strany, které odvolání bývalého vedení podpořily, tvrdí, že město nefungovalo.

Zikmund zvažuje, že skončí

Bývalý primátor Josef Zikmund zvažuje, že s politikou skončí úplně. Od nového vedení města se distancoval. "Zvažuju dva kroky, že se vzdám členství v ANO a že se vzdám zastupitelského mandátu. Nechci s touto skupinou nic mít," řekl Zikmund.

Zikmund se také omluvil své bývalé náměstkyni za to, že hnutí ANO požadovalo její odstoupení kvůli údajné nekompetentnosti. "Udělali jsme obrovskou chybu. Já se za to omlouvám," řekl Zikmund.

Spolek, který Jana Bohuňková do letošního března vedla, dlužil městu na nájemném asi 10 tisíc korun. Navíc nedodal vyúčtování dotace 20 tisíc korun. Bývalá náměstkyně závazky splnila poté, co se o věc začali zajímat novináři.

Odvolaná koalice by měla ve čtvrtek úřad předat novému vedení města. Zároveň s tím předá nové primátorce seznam rizik pro město Ústí nad Labem.

Bývalé vedení mezi ně řadí například mnohaletý spor o Mariánský most, ve kterém městu hrozí to, že bude zhotoviteli platit stovky milionů korun. Sporem se soudy zabývají více než deset let.

Letos se vrátil na úplný začátek a projednává ho ústecký okresní soud. Za riziko považují například i některé zahájené zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy