Soud udělil podmínky za povolení elektrárny v Moldavě

ČTK ČTK
17. 4. 2013 14:57
Úřednice povolily stavbu, přestože solární elektrárna leží ve zvláště chráněném území
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto).
Elektrárna vznikla na území Natura 2000 (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Teplice - Teplický okresní soud ve středu uložil podmínečné tresty dvěma úřednicím stavebního úřadu v Duchcově.

Květuše Kvasničková a její zástupkyně Lenka Puschová povolily stavbu solární elektrárny, přestože obec Moldava, v jejímž katastru stojí, neměla územní plán a elektrárna leží ve zvláště chráněném území.

Rozsudek zatím není pravomocný, řekl předseda soudu Roman Dobeš. V představenstvu firmy Talwin, která elektrárnu postavila, figuruje bývalý senátor Alexandr Novák (dříve ODS).

"Obě ženy dnes nebyly rozsudku přítomné," uvedl Dobeš. Rozsudek bude pravomocný, pokud se jejich obhájci neodvolají a státní zástupce nevyužije lhůtu, kterou si pro odvolání vzal.

Úřednice byly souzené pro zneužití pravomoci veřejného činitele, za což jim hrozilo až tříleté vězení.

Soudkyně nakonec přistoupila k mírnějšímu trestu. "Obě dostaly stejný trest šesti měsíců s podmínečným odkladem na dobu jednoho roku a zákaz činnosti na dva roky," upřesnil předseda soudu.

Zákaz činnosti se týká působení ve veřejné správě a samosprávě spojeného s výkonem veřejné moci. "Neměly by mít rozhodovací pravomoc," dodal.

Případem nezákonně povolené elektrárny na hřebeni Krušných hor se v roce 2011 zabýval i ombudsman. Podle jeho tehdejší zástupkyně Jitky Seitlové stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad.

Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy na území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000.

Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, který byl vloni odsouzený za přijetí úplatku ve výši přes 40 milionů korun, kvůli údajně špatnému zdravotnímu stavu ale odmítal nastoupit do vězení.

Okresní soud v Chomutově jeho žádosti o odložení nástupu do výkonu trestu nevyhověl, na začátku dubna ho zatkla policie kvůli obavě z jeho útěku do USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy