Soud odmítl stížnost muže podezřelého z uplácení soudce

ČTK ČTK
7. 6. 2012 10:44
Přes litoměřického soudce se údajně snažil ovlivnit některé případy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno/Litoměřice - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Antonína Kühna, jenž je podezřelý z podplácení litoměřického soudce. Kühn stížností zpochybnil své trestní stíhání, konkrétně napadl usnesení vyšetřovatelů i státního zástupce.

Ústavní soud jeho stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze soudu.

"Výtky vůči postupu státního zástupce a policejního orgánu nejsou objektivní," stojí v usnesení z květnového neveřejného zasedání.

Policisté v téže kauze vyšetřují také litoměřické soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, stíhání čelí také soudní úřednice.

Kühn prý prostřednictvím kontaktů s Knotkem dosáhl toho, aby se dva muži vyhnuli nařízenému nástupu trestu vězení nebo v něm setrvali co nejkratší dobu.

Podle Kühnovy stížnosti byl postup státního zástupce svévolný. Policisté prý některé důkazy získali nezákonně.

V usnesení o zahájení trestního stíhání je prý údajný trestný čin popsán jen vágně a chybí jeho přesné vymezení. Ústavní soudci ale zdůraznili, že zahájení trestního stíhání není obžaloba a že policisté mají na počátku vyšetřování logicky méně informací.

"Nelze proto ani požadovat, aby policejní orgán popsal stíhané skutky zcela přesným a vyčerpávajícím způsobem," uvedl v usnesení ústavní soudce zpravodaj Jan Musil.

Ústavní soud nedávno odmítl také Jelínkovu stížnost v téže kauze. Ministr spravedlnosti loni koncem října dočasně zprostil Knotka i Jelínka funkce soudce.

Za úplatek ovlivnili několik případů

Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Na soud poté nastoupila hloubková kontrola, která odhalila pochybení místopředsedkyně soudu Jany Márové. Ta později sama rezignovala.

O situaci na litoměřickém soudu začala média informovat loni v říjnu. Spekulovalo se o tom, že tamní soudci za úplatu ovlivnili několik případů. Média psala až o pěti skutcích. Podle dostupných informací byl aktivnější Knotek, jenž také na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, zatímco Jelínek zůstal na svobodě.

Jelínek údajně na Knotkův popud pouze urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody. Podle informací v médiích za to od Knotka dostal láhev whisky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy