Soud odmítl stížnost muže podezřelého z uplácení soudce

ČTK ČTK
7. 6. 2012 10:44
Přes litoměřického soudce se údajně snažil ovlivnit některé případy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno/Litoměřice - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Antonína Kühna, jenž je podezřelý z podplácení litoměřického soudce. Kühn stížností zpochybnil své trestní stíhání, konkrétně napadl usnesení vyšetřovatelů i státního zástupce.

Ústavní soud jeho stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze soudu.

"Výtky vůči postupu státního zástupce a policejního orgánu nejsou objektivní," stojí v usnesení z květnového neveřejného zasedání.

Policisté v téže kauze vyšetřují také litoměřické soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, stíhání čelí také soudní úřednice.

Kühn prý prostřednictvím kontaktů s Knotkem dosáhl toho, aby se dva muži vyhnuli nařízenému nástupu trestu vězení nebo v něm setrvali co nejkratší dobu.

Podle Kühnovy stížnosti byl postup státního zástupce svévolný. Policisté prý některé důkazy získali nezákonně.

V usnesení o zahájení trestního stíhání je prý údajný trestný čin popsán jen vágně a chybí jeho přesné vymezení. Ústavní soudci ale zdůraznili, že zahájení trestního stíhání není obžaloba a že policisté mají na počátku vyšetřování logicky méně informací.

"Nelze proto ani požadovat, aby policejní orgán popsal stíhané skutky zcela přesným a vyčerpávajícím způsobem," uvedl v usnesení ústavní soudce zpravodaj Jan Musil.

Ústavní soud nedávno odmítl také Jelínkovu stížnost v téže kauze. Ministr spravedlnosti loni koncem října dočasně zprostil Knotka i Jelínka funkce soudce.

Za úplatek ovlivnili několik případů

Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Na soud poté nastoupila hloubková kontrola, která odhalila pochybení místopředsedkyně soudu Jany Márové. Ta později sama rezignovala.

O situaci na litoměřickém soudu začala média informovat loni v říjnu. Spekulovalo se o tom, že tamní soudci za úplatu ovlivnili několik případů. Média psala až o pěti skutcích. Podle dostupných informací byl aktivnější Knotek, jenž také na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, zatímco Jelínek zůstal na svobodě.

Jelínek údajně na Knotkův popud pouze urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody. Podle informací v médiích za to od Knotka dostal láhev whisky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy