Soud odmítl stížnost muže podezřelého z uplácení soudce

ČTK ČTK
7. 6. 2012 10:44
Přes litoměřického soudce se údajně snažil ovlivnit některé případy
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno/Litoměřice - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Antonína Kühna, jenž je podezřelý z podplácení litoměřického soudce. Kühn stížností zpochybnil své trestní stíhání, konkrétně napadl usnesení vyšetřovatelů i státního zástupce.

Ústavní soud jeho stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze soudu.

"Výtky vůči postupu státního zástupce a policejního orgánu nejsou objektivní," stojí v usnesení z květnového neveřejného zasedání.

Policisté v téže kauze vyšetřují také litoměřické soudce Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, stíhání čelí také soudní úřednice.

Kühn prý prostřednictvím kontaktů s Knotkem dosáhl toho, aby se dva muži vyhnuli nařízenému nástupu trestu vězení nebo v něm setrvali co nejkratší dobu.

Podle Kühnovy stížnosti byl postup státního zástupce svévolný. Policisté prý některé důkazy získali nezákonně.

V usnesení o zahájení trestního stíhání je prý údajný trestný čin popsán jen vágně a chybí jeho přesné vymezení. Ústavní soudci ale zdůraznili, že zahájení trestního stíhání není obžaloba a že policisté mají na počátku vyšetřování logicky méně informací.

"Nelze proto ani požadovat, aby policejní orgán popsal stíhané skutky zcela přesným a vyčerpávajícím způsobem," uvedl v usnesení ústavní soudce zpravodaj Jan Musil.

Ústavní soud nedávno odmítl také Jelínkovu stížnost v téže kauze. Ministr spravedlnosti loni koncem října dočasně zprostil Knotka i Jelínka funkce soudce.

Za úplatek ovlivnili několik případů

Za přijetí úplatku jim coby úředním osobám hrozí až osmileté tresty. Na soud poté nastoupila hloubková kontrola, která odhalila pochybení místopředsedkyně soudu Jany Márové. Ta později sama rezignovala.

O situaci na litoměřickém soudu začala média informovat loni v říjnu. Spekulovalo se o tom, že tamní soudci za úplatu ovlivnili několik případů. Média psala až o pěti skutcích. Podle dostupných informací byl aktivnější Knotek, jenž také na začátku trestního stíhání skončil ve vazbě, zatímco Jelínek zůstal na svobodě.

Jelínek údajně na Knotkův popud pouze urychlil podmíněné propuštění muže odsouzeného za leasingové podvody. Podle informací v médiích za to od Knotka dostal láhev whisky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy