Šluknovsko Nečasovi: Čeká tu na vás 60 tisíc naštvaných

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 9. 2011 18:20
Premiér vzkázal, že bezprostředně se do regionu nechystá
Místní už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům.
Místní už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům. | Foto: Ondřej Besperát

Rumburk (Děčínsko) - Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi.

V listu jej obviňují z nečinnosti a nezájmu o problémy severních Čech. Zároveň jej žádají, aby přijel a pomohl jim.

"Vaše mlčení v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit," píší starostové premiérovi.

"Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ani na občanech tohoto státu, zejména těch, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie," vytýkají Nečasovi.

Pod dopisem jsou podepsáni starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, starosta Varnsdorfu Martin Louka, starostka Šluknova Eva Džumanová, starosta obce Jiřetín pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Proč mlčíte? Proč nepřijedete? A jak to chcete řešit?

Od premiéra žádají, aby sever Čech osobně navštívil a pomohl zastavit nárůst kriminality a násilí, které jsou podle starostů hlavně dílem "skupin nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí".

"V tuto chvíli na Vás zde čeká 60 tisíc občanů, naštvaných, že za poslední čtyři týdny vyhrocené situace nepadla ani z Vaší strany ani ze strany vlády žádná jasná slova, jakým způsobem chcete a budete problémy s kriminalitou a násilím ze strany nepřizpůsobivých v tomto regionu, ale i v celé republice, řešit," napsali.

Nečas o situaci na Šluknovsku jednal v pátek se zástupci Svazu měst a obcí. Novinářům potom představil sadu opatření, které vláda připraví, například zavedení rejstříku přestupků. Uvedl, že region se chystá navštívit, nikoli však v nejbližších dnech, kdy je vzhledem k demonstracím organizovaným extremisty řada na policii. Na dopis starostů odpoví zřejmě písemně.

Podívejte se, co se dělo ve Varnsdorfu:

Ve Šluknovském výběžku eskalovalo napětí mezi starousedlíky a Romy v polovině srpna. Situace se vyhrotila už na začátku měsíce, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

O čtrnáct dnů později pak zaútočila skupina až dvaceti Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy