Potopený bagr zatím zůstává v Labi, pomůže jeřáb

ČTK ČTK
20. 10. 2011 11:30
Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb | Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

Ústí nad Labem - Znečištění Labe kvůli nákladnímu člunu, který se ve středu potopil i s bagrem na řece v Ústí nad Labem, zřejmě nebude významné. Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách.

Příčinu nehody, která na krátko zastavila lodní dopravu na Labi, vyšetřuje Státní plavební správa. Vyprostit plavidlo a bagr se asi ve čtvrtek nepodaří.

Na Labi jsou čtyři norné stěny, z nichž jedna je až ve Hřensku kvůli možným únikům znečištěných látek do Německa. "Německé kolegy jsme ihned informovali, ale zatím to nevypadá na velké znečištění řeky," řekla ředitelka České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jana Moravcová.

Inspektoři odebírají vzorky a budou zjišťovat výskyt škodlivých látek ve vodě. Pokud by zjistili porušení povinností provozovatele, mohou udělit pokutu.

Potápěči policie vylovili už ve středu večer z potopeného pontonu dva nepoškozené sudy s ropnými produkty. V bagru je podle hasičů 300 litrů nafty, 300 litrů hydraulického oleje a 20 litrů motorového oleje. Na pontonu ani v bagru nebyli v době nehody žádní lidé.

K vytáhnutí bagru je potřeba velký jeřáb

Nejdůležitější podle Moravcové nyní bude co nejrychleji vytáhnout bagr, aby se zamezilo dalším únikům. To ale nebude tak jednoduché. Jedná se o poměrně velký nákladní člun o výtlaku 500 tun, jenž je pod vodou v hloubce sedm metrů.

"Vyzvedávání proto bude velmi těžké, majitelé musí přivézt velký jeřáb, což bude nějakou dobu trvat, a vylovení komplikuje kromě hloubky i bahno," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Souprava dvou člunů a remorkéru čistila nánosy z předloňské povodně, při návratu se začal jeden člun potápět. "Přepravovali tisíci a pětisettunovou vanu a ta menší se začala potápět, takže se kapitán snažil dostat ke břehu, ale už to nestihl," uvedl Zídek.

Potopení tak velkého plavidla je rarita

Správce toku musí nyní místo nehody na řece vyznačit tak, aby do potopeného plavidla nikdo nenarazil. "Naštěstí je koryto v tom místě dost široké, aby mohly jiné lodě v pohodě proplouvat," dodal Zídek. Lodní doprava už je obnovena.

Také Dolní Labe odebírá vzorky vody. "Zatím to nevypadá, že by měl bagr proraženou nádrž a nafta se valila ven, uvidíme, ale snad to nebude vážné," uvedl Zídek. Plavidlo mělo lodní osvědčení.

Potopení tak velkého plavidla není podle Zídka příliš obvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny, ale prakticky se nepotopila, protože dosedla právě na mělké dno. Ostatní případy jsou staré víc než deset let.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy