Potopený bagr zatím zůstává v Labi, pomůže jeřáb

ČTK ČTK
20. 10. 2011 11:30
Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb
Vylovit bagr nebude jednoduché, je potřeba velký jeřáb | Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

Ústí nad Labem - Znečištění Labe kvůli nákladnímu člunu, který se ve středu potopil i s bagrem na řece v Ústí nad Labem, zřejmě nebude významné. Naftu unikající z bagru se daří hasičům zachytávat na norných stěnách.

Příčinu nehody, která na krátko zastavila lodní dopravu na Labi, vyšetřuje Státní plavební správa. Vyprostit plavidlo a bagr se asi ve čtvrtek nepodaří.

Na Labi jsou čtyři norné stěny, z nichž jedna je až ve Hřensku kvůli možným únikům znečištěných látek do Německa. "Německé kolegy jsme ihned informovali, ale zatím to nevypadá na velké znečištění řeky," řekla ředitelka České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jana Moravcová.

Inspektoři odebírají vzorky a budou zjišťovat výskyt škodlivých látek ve vodě. Pokud by zjistili porušení povinností provozovatele, mohou udělit pokutu.

Potápěči policie vylovili už ve středu večer z potopeného pontonu dva nepoškozené sudy s ropnými produkty. V bagru je podle hasičů 300 litrů nafty, 300 litrů hydraulického oleje a 20 litrů motorového oleje. Na pontonu ani v bagru nebyli v době nehody žádní lidé.

K vytáhnutí bagru je potřeba velký jeřáb

Nejdůležitější podle Moravcové nyní bude co nejrychleji vytáhnout bagr, aby se zamezilo dalším únikům. To ale nebude tak jednoduché. Jedná se o poměrně velký nákladní člun o výtlaku 500 tun, jenž je pod vodou v hloubce sedm metrů.

"Vyzvedávání proto bude velmi těžké, majitelé musí přivézt velký jeřáb, což bude nějakou dobu trvat, a vylovení komplikuje kromě hloubky i bahno," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Souprava dvou člunů a remorkéru čistila nánosy z předloňské povodně, při návratu se začal jeden člun potápět. "Přepravovali tisíci a pětisettunovou vanu a ta menší se začala potápět, takže se kapitán snažil dostat ke břehu, ale už to nestihl," uvedl Zídek.

Potopení tak velkého plavidla je rarita

Správce toku musí nyní místo nehody na řece vyznačit tak, aby do potopeného plavidla nikdo nenarazil. "Naštěstí je koryto v tom místě dost široké, aby mohly jiné lodě v pohodě proplouvat," dodal Zídek. Lodní doprava už je obnovena.

Také Dolní Labe odebírá vzorky vody. "Zatím to nevypadá, že by měl bagr proraženou nádrž a nafta se valila ven, uvidíme, ale snad to nebude vážné," uvedl Zídek. Plavidlo mělo lodní osvědčení.

Potopení tak velkého plavidla není podle Zídka příliš obvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny, ale prakticky se nepotopila, protože dosedla právě na mělké dno. Ostatní případy jsou staré víc než deset let.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 30 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 55 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy