Potopený bagr vyloví ze dna Labe nejdříve ve čtvrtek

ČTK ČTK
25. 10. 2011 17:01
Na místo nehody připluje ve středu speciální člun s jeřábem
Potopený bagr v Ústí nad Labem
Potopený bagr v Ústí nad Labem | Foto: Lukáš Marvan HZS ÚK

Ústí nad Labem - Loď s bagrem, která se potopila minulý týden v Ústí nad Labem, se začne vyprošťovat až ve čtvrtek. Nad střekovká zdymadla, kde se loď potopila, míří i speciální plavidlo s jeřábem. Zatím ale není jasné, zda bude stačit.

Loď s jeřábem má připlout ve středu. Podle Jana Šnejdárka ze společnosti České přístavy, které loď patří, budou zřejmě potřeba i další dva čluny.

Labe je v místě, kde se loď potopila, kolem sedmi metrů hluboké. Potopený člun váží zhruba 110 tun. Pokud se vnitřní komory nepoškodily a vzduch z nich neutekl, může dávat vztlak odpovídající až 30 tunám. Vyprošťování bude přesto složité.

"Můj soukromý tip je, že lodní jeřáb samotný na to stačit nebude, bude potřeba použít dva (identické) čluny o výtlaku 500 tun, zčásti je zatopit a pak odčerpávat," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Pomocné čluny by sloužily jako kotva. "Zřejmě takový postup zvolíme. Nejdřív je ale potřeba vyprostit bagr," řekl Šnejdárek.

Jeřáb má do Ústí dorazit ve středu, vyprošťování je pak naplánováno na čtvrtek. Majitel lodi nechal přes víkend vyčistit potápěči a malým jeřábem dno řeky, kam se vysypaly panely vyvažující potopený člun.

Podobné nehody se často nestávají

Nákladní člun, který má výtlak až 500 tun, se potopil ve středu vpodvečer poblíž ústecké čtvrti Vaňov. Spolu s remorkérem, druhým nákladním člunem a bagrem zde čistil nánosy v řece po loňské povodni. Podle dřívějších informací Povodí Labe se měl při návratu menší ze člunů, který vezl bagr, začít rychle potápět. Bagr se zachytil lžící do druhého člunu a zůstal tak částečně nad hladinou. Při  nehodě nebyl nikdo zraněn.

Podle Zídka je potopení tak velkého plavidla neobvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny. Díky mělkému dnu se ale prakticky nepotopila. Další případy se staly před více než deseti lety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy