Pohrobek Pitrovy Setuzy míří do konkurzu, má obří dluhy

Radek Nohl
14. 12. 2010 20:05
Firma STZ, která dluží přes 150 milionů, s návrhem na konkurz souhlasí
Setuza - dříve potravinářský gigant, dnes firma s obřími dluhy.
Setuza - dříve potravinářský gigant, dnes firma s obřími dluhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Na společnost STZ, dědictví po vlivném podnikateli Tomáši Pitrovi, bude uvalen konkurz.

Firma, která je nástupcem někdejšího potravinářského gigantu Setuza, dluží věřitelům přes 150 milionů korun. Jen finančnímu úřadu nezaplatila zhruba 84 milionů korun na dani z přidané hodnoty.

"Je zadlužená natolik, že již nemůže dál," prohlásila soudkyně Renata Zlámalová.

Advokát firmy Petr Kovařík při úterním jednání ústeckého krajského soudu řekl, že vedení STZ s návrhem na konkurz souhlasí.

"Konkurz prohlásíme na základě toho, že dlužník souhlasil s návrhem," dodala Zlámalová s tím, že konečné rozhodnutí vydá do tří dnů.

Konkurz výrobu neohrožuje

Ke krajskému soudu se kvůli svým pohledávkám přihlásilo patnáct věřitelů. Je mezi nimi E.ON, kterému dluží STZ 3,75 milionu korun za elektřinu. Firmě Zemka Praha ústecká společnost nezaplatila více než 16,1 milionu korun za dodávky řepky. Tuto pohledávku ale STZ odmítá. Podle Kováříka je neplatná.

Výroba v tom, co ještě ze Setuzy zbývá, prý ohrožena není. Již dříve totiž byla převedena na jiné firmy. "Dá se říct, že STZ je zcela mimo výborní proces. Ten v současné době zajišťují jiné firmy," řekla Aktuálně.cz mluvčí STZ Marie Logrová.

O tom, že společnost souhlasí s návrhem konkurzu, Logrová nevěděla. Předseda představenstva Martin Procházka na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl. "Nejsem v obraze," prohlásil a poté položil telefon.

Věřitelé se bojí

Poté, co soudkyně pošle STZ do konkurzu, jmenuje předseda ústeckého krajského soudu konkurzního správce. S největší pravděpodobností se jím stane Jan Škripko nebo Vladimíra Jechová Vápeníková.

S tím ale nesouhlasí zástupci věřitelů, ale i společnosti STZ. Obě strany tvrdí, že by byli podjatí.

Škripko i Vápeníková totiž byli nebo jsou konkurzními správci jedné z firem kolem bývalého potravinářského gigantu Setuza.

Soudkyně Zlámalová ale připustila, že jeden z nich bude zřejmě jmenován. "O společnostech by měl rozhodovat jeden správce. Bude mít jednoduší práci při dokazování propojenosti mezi jednotlivými firmami. Případně se může lépe dohodnout s věřiteli, zda půjdou do sporu," uvedla.

Věřitelé se obávají, že kvůli účelové provázanosti firem ale již zpět své peníze nedostanou.

Dům šéfa STZ je v exekuci

Kvůli zadlužené firmě STZ se dostal do problémů i předseda představenstva Martin Procházka. Jeho rodinný dům je v současné době v exekuci.

Případ má na stole Exekutorský úřad Liberec. "Zatím nebyl stanoven ani odhadce," řekl Aktuálně.cz Ondřej Svoboda z Exekutorského úřadu Liberec.

Procházkův majetek je v exekuci kvůli nezaplacenému závazku vůči firmě MSK Kroměříž, které dluží Setuza miliony korun. "Je to moje soukromá věc," dodal Procházka.

Podle Petra Kováříka je sedmdesátiprocentním vlastníkem firmy STZ Petr Líska.

 

Právě se děje

Další zprávy