Paroubkův blízký Benda se soudí s místopředsedou VV

Michal Kalina
27. 6. 2011 11:02
Místopředseda VV Tomáš Jarolím před dvěma lety nazval Petra Bendu asociálním demokratem
Petr Benda pomohl Bohuslavu Sobotkovi ke zvolení předsedou strany.
Petr Benda pomohl Bohuslavu Sobotkovi ke zvolení předsedou strany. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem se opět začne zabývat sporem bývalého krajského předsedy ČSSD Petra Bendy a místopředsedy Věcí veřejných Tomáše Jarolíma.

Politik s kontroverzní minulostí se už dva roky soudí kvůli článku ve čtvrtletníku Krajský ex-press. V něm ho Jarolím označil za asociálního demokrata a odmítl se za to omluvit.

Autor tvrdil, že Benda nejprve uzavřel ve svém domě v Teplicích se sociálně slabými nájemníky nové smlouvy, vybral od nich peníze a pak je z vyhodil na ulici.

Kromě toho v textu poukázal Jarolím na možné majetkové propojení vlivného politika s expředsedou sociální demokracie Jiřím Paroubkem, kterému šel Benda za kmotra dcery.

Právní zástupce Pavel Hrtus tvrdí, že šlo o zásah do práv na ochranu osobnosti. "Jedná se o smyšlenky a domněnky bez reálného základu. Současně článek obsahuje hodnotící úsudky, které přesahují rámec přiměřené kritiky," uvedl už dříve advokát.

Právník nejprve žádal po Jarolímovi omluvu mimosoudně. Komentátor a nynější politik ale v článku "Bendomovci - aneb žádná omluva nebude, pane Bendo" ještě přidal další výtky.

Žaluje i Bártu

"Je to jediná možnost, jak před soudem otevřít všechny Bendovy kauzy. On sám totiž nikdy před soudem nestál," sdělil při prvním stání Jarolím. Soud byl poté odročen na neurčito kvůli změně vydavatele časopisu.

Benda podal v lednu trestní oznámení také na exministra dopravy Víta Bártu, který ho nazval kmotrem a nařkl jej z ovlivňování zakázek na ústeckém Ředitelství silnic a dálnic.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy