Obrnice chtějí byty dlužníků, brání se tak spekulantům

ČTK ČTK
27. 3. 2014 10:13
Podle starostky Miklošové chce obec zabránit stěhování problémových rodin do Obrnic.
Sídliště v Obrnicích.
Sídliště v Obrnicích. | Foto: Vojtěch Marek

Obrnice (Mostecko) - Obrnice na Mostecku se pokusí v dražbách získat byty dlužníků, kteří čelí exekucím.

Obec se tak snaží zabránit tomu, aby se nemovitosti dostaly do rukou spekulantům, kteří by do nich nastěhovali sociálně slabé a nepřizpůsobivé. S tvrzením přišla starostka Drahomíra Miklošová (ODS).

Obec se podle Miklošové zúčastní klasických i elektronických dražeb, za jeden byt chce radnice zaplatit maximálně 100 tisíc korun. Byty dlužníků jsou nabízeny levně, zatím poslední jen za 54 tisíc korun.

"Lákají proto spekulanty, kteří vykupují byty od nemajetných rodin v lukrativních lokalitách a vzápětí je se ziskem prodávají. Původní nájemníky pak stěhují do lacině pořízených bytů v Obrnicích. Tomu chceme zabránit. Přicházející rodiny jsou totiž velmi často problémové, jejich členové opakovaně porušují vyhlášky i zákony," vysvětlila Miklošová.

V obci žije 2500 obyvatel, z toho asi čtyřicet procent tvoří Romové. A právě za jejich integraci loni Obrnice získaly cenu od Rady Evropy. Napětí mezi starousedlíky a Romy je podle Miklošové patrné především na sídlišti Nová výstavba.

"Nákupem bytů se snažíme sestěhovávání dalších problémových osob co nejvíce omezit. Osmým rokem intenzivně pracujeme na nápravě zdeformovaných vztahů mezi Čechy a Romy i negativního image obce jako ghetta nevhodného pro život," doplnila Miklošová.

Zastupitelé už před časem rozhodli, že obec nebude privatizovat svůj bytový fond, naopak se bude snažit získávat byty do svého majetku. Postupuje tak například i v případech, kdy se místní obyvatelé chtějí odstěhovat a své nemovitosti prodávají.

Obci s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun se v posledních letech podařilo získat z různých dotačních titulů 132 milionů korun. Opravila základní a mateřskou školu, vybudovala kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení.

Především ale zapojila místní Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy