Obrnice chtějí byty dlužníků, brání se tak spekulantům

ČTK ČTK
27. 3. 2014 10:13
Podle starostky Miklošové chce obec zabránit stěhování problémových rodin do Obrnic.
Sídliště v Obrnicích.
Sídliště v Obrnicích. | Foto: Vojtěch Marek

Obrnice (Mostecko) - Obrnice na Mostecku se pokusí v dražbách získat byty dlužníků, kteří čelí exekucím.

Obec se tak snaží zabránit tomu, aby se nemovitosti dostaly do rukou spekulantům, kteří by do nich nastěhovali sociálně slabé a nepřizpůsobivé. S tvrzením přišla starostka Drahomíra Miklošová (ODS).

Obec se podle Miklošové zúčastní klasických i elektronických dražeb, za jeden byt chce radnice zaplatit maximálně 100 tisíc korun. Byty dlužníků jsou nabízeny levně, zatím poslední jen za 54 tisíc korun.

"Lákají proto spekulanty, kteří vykupují byty od nemajetných rodin v lukrativních lokalitách a vzápětí je se ziskem prodávají. Původní nájemníky pak stěhují do lacině pořízených bytů v Obrnicích. Tomu chceme zabránit. Přicházející rodiny jsou totiž velmi často problémové, jejich členové opakovaně porušují vyhlášky i zákony," vysvětlila Miklošová.

V obci žije 2500 obyvatel, z toho asi čtyřicet procent tvoří Romové. A právě za jejich integraci loni Obrnice získaly cenu od Rady Evropy. Napětí mezi starousedlíky a Romy je podle Miklošové patrné především na sídlišti Nová výstavba.

"Nákupem bytů se snažíme sestěhovávání dalších problémových osob co nejvíce omezit. Osmým rokem intenzivně pracujeme na nápravě zdeformovaných vztahů mezi Čechy a Romy i negativního image obce jako ghetta nevhodného pro život," doplnila Miklošová.

Zastupitelé už před časem rozhodli, že obec nebude privatizovat svůj bytový fond, naopak se bude snažit získávat byty do svého majetku. Postupuje tak například i v případech, kdy se místní obyvatelé chtějí odstěhovat a své nemovitosti prodávají.

Obci s ročním rozpočtem kolem 40 milionů korun se v posledních letech podařilo získat z různých dotačních titulů 132 milionů korun. Opravila základní a mateřskou školu, vybudovala kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení.

Především ale zapojila místní Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy