FOTO Odkladiště lidí? Obec se vzepřela osudu romského ghetta

FOTO Odkladiště lidí? Obec se vzepřela osudu romského ghetta
Léta zanedbávání problémů se sociálně vyloučenými lokalitami si vyžádala svoji daň. To, že existují prostředky, jak s touto situací bojovat, zjišťují v severočeských Obrnicích.
Obec ležící u města Most pod vrchem Zlatník.
Nachází se v oblasti s tradičně vysokou nezaměstnaností a kriminalitou.
V obci žije kolem 2,5 tisíce obyvatel, zhruba 40 procent z nich jsou Romové.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
Aktualizováno 26. 12. 2014 17:38
Obrnice se proslavily jako obec úspěšná v boji se sociálním vyloučením. Připomeňte si znovu tuto fotoreportáž v rámci ohlédnutí Aktuálně.cz za rokem 2014.

Fotogalerie - Nedaleko nechvalně známého sídliště Chanov leží obec Obrnice. Přestože mají podobný osud, blýská se zde na lepší časy. Místní starostka získala ve Štrasburku cenu za úspěšný projekt integrace Romů.

Romové představují přibližně polovinu ze dvou a půl tisíc zdejších obyvatel a v posledních letech sem přišli za levným bydlením. Mnoho z nich má problémy s dluhy, nezaměstnaností, končí na sociálním dnu. Obec však bojuje, aby se Obrnice nestaly místem bez budoucnosti. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy