FOTO Odkladiště lidí? Obec se vzepřela osudu romského ghetta

FOTO Odkladiště lidí? Obec se vzepřela osudu romského ghetta
Léta zanedbávání problémů se sociálně vyloučenými lokalitami si vyžádala svoji daň. To, že existují prostředky, jak s touto situací bojovat, zjišťují v severočeských Obrnicích.
Obec ležící u města Most pod vrchem Zlatník.
Nachází se v oblasti s tradičně vysokou nezaměstnaností a kriminalitou.
V obci žije kolem 2,5 tisíce obyvatel, zhruba 40 procent z nich jsou Romové.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
Aktualizováno 26. 12. 2014 17:38
Obrnice se proslavily jako obec úspěšná v boji se sociálním vyloučením. Připomeňte si znovu tuto fotoreportáž v rámci ohlédnutí Aktuálně.cz za rokem 2014.

Fotogalerie - Nedaleko nechvalně známého sídliště Chanov leží obec Obrnice. Přestože mají podobný osud, blýská se zde na lepší časy. Místní starostka získala ve Štrasburku cenu za úspěšný projekt integrace Romů.

Romové představují přibližně polovinu ze dvou a půl tisíc zdejších obyvatel a v posledních letech sem přišli za levným bydlením. Mnoho z nich má problémy s dluhy, nezaměstnaností, končí na sociálním dnu. Obec však bojuje, aby se Obrnice nestaly místem bez budoucnosti. 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 51 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy