Na Litoměřicku již začala evakuace. Labe stále stoupá

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
2. 6. 2013 22:32
Jediné spojení obou břehů Labe zajistí v Ústí nad Labem železnice
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Zeťová

Ústí nad Labem - Město Ústí nad Labem se již začalo připravovat na to, že Labe dosáhne ve městě až na úroveň 10,5 metru. Obvyklem korytem protéká méně než tři metry vody. Řeka může odříznout městské části Vaňov a Střekov.

V jiných městech Ústeckého kraje již situace začala být kritická. V Počaplech a Českých Kopistech na Litoměřicku se evakuuje asi 500 lidí, jak sdělila starostka Terezína Růžena Čechová. Lidé mají domovy opustit do pondělních 6.00, město jim ve spolupráci s Památníkem Terezín nabídlo místa v tamní ubytovně.

Ve 20.00 začala evakuace také v Děčíně, domovy mají opustit lidé ze 14 ulic v těsné blízkosti Labe. Protipovodňové hráze už postavili nebo staví v Ústí nad Labem, Děčíně, Roudnici nad Labem, Lovosicích nebo Křešicích na Litoměřicku.

Hejtman Oldřich Bubeníček již informoval, že požádá vládu o využití armády.

V Ústí nad Labem hladina v 19 hodin byla na 609 centimetrech. Ústím nad Labem a Děčínem musí protéct všechna voda z řek z Plzeňského, Jihočeského i Královehradeckého kraje.

Město doporučilo evakuaci obyvatelům Veslařské ulice u ústeckého přístavu a Pražské ve Vaňově. Na Střekově se už staví protipovodňové stěny, nezabrání ale případnému zaplavení nájezdů na ústecké mosty. "Pokud se předpověď vyplní, postupně přijdeme jak o Mariánský most, tak o most Edvarda Beneše, jediné spojení bude po železničním mostě vlakem," řekl primátor města Vít Mandík (ČSSD).

Povodňový plán města počítá v takovém případě se speciálním vlakem pro použití záchranné služby i kyvadlovou linkou pro veřejnost mezi střekovským nádražím a nádražím Ústí nad Labem-západ.

Doprava ve městě zatím omezená není, ale se stoupající hladinou Labe se podle vedoucího odboru dopravy a majetku počítá se zaplavením silnice I/30. Ta spojuje Lovosice s Děčínem a jezdí tudy i dálková doprava, která nemůže využít nedostavěnou dálnici D8. Policie je podle vedoucího územního odboru Vladimíra Danyluka připravená v takovém případě auta v Lovosicích a na dálnici D8 u Ústí odklánět přes Teplice.

Primátor Mandík zmínil, že ještě v sobotu byla předpověď pro Ústí nad Labem taková, že řeka bude kulminovat na 530 centimetrech. Dnešní odhady hovoří o téměř dvojnásobku.

Hasiči řeší následky špatného počasí už od soboty, většinou odčerpávají vodu či odklízejí spadlé stromy. Například v Povrlech na Ústecku se voda z potoka prohnala školním areálem, který zaplavila asi pěti centimetry bahna, uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Zaplavených je několik silnic, například ve Hřensku či v Děčíně. Kvůli spadlým stromům nejezdily vlaky mezi Benešovem nad Ploučnicí a Děčínem a na lokální trati u Moldavy na Teplicku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy