Krajská zdravotní nevypsala soutěž, musí platit pokutu

ČTK ČTK
14. 5. 2013 15:31
Ústecká Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu 80 000 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Ústecká Krajská zdravotní dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 80.000 korun za nevypsání otevřené soutěže u dvou zakázek na nákup softwaru a hardwaru.

Pokuta je pravomocná, potvrdil ji předseda ÚOHS Petr Rafaj. Krajská zdravotní se s výrokem úřadu zatím seznamuje.

Krajská zdravotní vyhlásila obě veřejné zakázky jako tendry malého rozsahu, u kterých chybí otevřená soutěž. Firma tak postupovala i přesto, že výše obou tendrů přesáhla dva miliony korun.

Zakázky jsou z roku 2009. V obou případech Krajská zdravotní podepsala smlouvu se společností CompuGroup Medical Česká republika s.r.o.

O stejné věci úřad už rozhodoval podruhé, proti prvnímu udělení pokuty 80.000 korun podala Krajská zdravotní rozklad, novým rozhodnutím ÚOHS své předchozí výroky potvrdil.

Zatím se s rozhodnutím úřadu seznamujeme. Vyjádříme se později," řeklmluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Proti rozhodnutí se podle ÚOHS není možné dále odvolat.

ÚOHS v posledních letech prošetřoval několik zakázek Krajské zdravotní. Letos v dubnu například Krajský soud v Brně potvrdil platnost pokuty 200.000 korun, kterou ÚOHS uložil firmě za chyby v tendru na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy