Kraj utne dotování prázdných vlaků na Moldavu

Domácí Domácí
6. 5. 2011 7:26
Doplácet 2000 Kč na jednu cestu vlaku s třemi cestujícími, si nemůže Ústecký kraj dovolit
Doplácet 2000 Kč na jednu cestu vlaku s třemi cestujícími, si nemůže Ústecký kraj dovolit
Doplácet 2000 Kč na jednu cestu vlaku s třemi cestujícími, si nemůže Ústecký kraj dovolit | Foto: Zuzana Hronová

Ústí nad Labem -  Od prosince 2011 by měl být omezen provoz vlaků v úseku Osek-Moldava. Rozvoj Krušných hor to však neohrozí, uklidňuje Ústecký kraj.

V pracovní dny se tudy lidé po železnici skutečně nedostanou, ale o víkendech, svátcích a prázdninách ano.

"Trať má čistě turistický charakter, při plné sezóně o víkendech jsou naopak vlaky obsazeny i více než 100 cestujícími, takže návrh přizpůsobuje provoz skutečnému charakteru poptávky - turistickým sezónám," hájí rozhodnutí Jakub Jeřábek, vedoucí  krajského  oddělení dopravní obslužnosti.

Tomuto rozhodnutí předcházela četná sčítání cestujících. Ukázala, že v pracovní dny mimo sezonu jezdí v uvedeném úseku jen jednotlivci, někdy jede vlak i celý 20 km dlouhý úsek z Oseka na Moldavu prázdný.

Jedna cesta z Oseka do Moldavy: ztráta skoro 2000 Kč

Jeřábek vyčísluje ztrátu provozu 1 km vlaku na cca 99 Kč, tj. za jednu jízdu z Oseka na Moldavu cca 1980 Kč, tam a zpět 3960 Kč.

"Doplácet takové částky za přepravu dvou či tří cestujících za jedinou cestu po této horské trati si nemůže Ústecký kraj dovolit. Proto je záměrem návrhu soustředit provoz do dní, kdy je úsek skutečně využíván," doplňuje.

Nový provozní koncept podle něj nepřinese jen omezení. Na využívaném úseku z Oseka do Mostu dojde ke zpravidelnění intervalu na 60 minut ve špičce, k nasazení modernizovaných jednotek Regionova a k propojení všech vlaků s linkou z Loun bez přestupu. „V Mostě budou také lepší přestupní možnosti na všechny směry," dodává šéf oddělení dopravní obslužnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy