Politik ODS postavil haciendu načerno, řeší to úřady

Pavel Baroch
20. 8. 2009 6:45
Uvnitř: FOTO domu člena ODS před přestavbou a po ní
Oulického dům v Moravanech
Oulického dům v Moravanech | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Stavební úřad v Ústí nad Labem začal hledat, jak vyřešit kauzu vlivného severočeského podnikatele a politika Patrika Oulického z ODS, který si v malé vsi Moravany v Chráněné krajinné oblasti České Středohoří rozšířil bez povolení haciendu s bazénem, kurtem a dalším příslušenstvím.

"Zatím nepadlo žádné rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Milan Knotek, vedoucí kanceláře ústeckého primátora.

Stavební úřad v Trmicích, do jehož správy Moravany patří, přitom zahájil řízení o odstranění staveb. Oulický by zároveň mohl požádat aspoň u některých z nich o dodatečné povolení.

Místo toho se ovšem Oulický požádal krajský úřad, aby případ převzal on. Z kraje pak spis putoval na stavební úřad Ústí nad Labem. Kdy padne verdikt co s černou stavbou, zatím úředníci neoznámili.

"V tuto chvíli vám datum neřeknu. Nedávají si lhůtu na prostudování případu," poznamenal Milan Knotek z ústeckého magistrátu.

Jak vypadal areál před velkorysou rekonstrukcí

Redakci Aktuálně.cz se ozval člověk, který Moravany velmi dobře zná. Velkorysou rekonstrukci Oulického obydlí sledoval a pořídil z ní několik fotografií, který poskytl naší redakci.

"Docela mnoho se tam změnilo. Z desetimetrového bazénu se stal dvacetimetrový, dům se taky zvětšil dvakrát, ze zarostlé stráně se stalo gabionové monstrum (drátěné kontejnery plněné kamenivem, pozn. red.)," napsal do redakce svědek, který si přál zůstat v anonymitě, aby nejitřil vztahy ve vesnici.

"Lidé v obci ho mají v oblibě, protože jim prý "za své peníze" zavedl do vsi vodovod. Pravda je však taková, že potřeboval vodu pro svůj nový velký bazén," řekl Aktuálně.cz svědek.

Pohled z Milešovky na České středohoří - zatím bez dálnice
Pohled z Milešovky na České středohoří - zatím bez dálnice | Foto: Ondřej Besperát

Nebude Oulický zvýhodněn?

Milan Knotek z ústeckého magistrátu uvedl, že při posuzování Oulického stavby v Moravanech budou úředníci postupovat standardně a politik ODS, která je v Ústí nad Labem ve vládnoucí koalici, nemůže čekat žádná zvýhodnění.

To se ovšem příliš nezdá některým opozičním krajským politikům.

"Pan Oulický požívá výhod, které by jiný obyčejný občan nedostal," citovala komunistického zastupitele Jaroslava Kubína Česká televize, která na kauzu upozornila jako první.

Oulický jako šedá eminence ústecké ODS

Podnikatel Patrik Oulický, který se ke své stavbě bez povolení zatím nevyjádřil, bývá označován za šedou eminenci ústecké ODS. Podle některých médií stál za podivným náborem nových členů ODS na Teplicku, kteří vloni ve stranických primárkách podpořili Petra Gandaloviče.

Loni po volbách za ODS vyjednával o krajské vládě spolu s bývalým senátorem Alexandrem Novákem, který byl obžalován ze přijetí čtyřicetimilionového úplatku.

"Prakticky, co se týká dění v ODS a co se týká staveb, se prý v Ústí nad Labem bez něj nehne ani kolečko," tvrdí i opoziční zastupitel Kubina z KSČM.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další jsou zranění, uvedla podle agentury AP policie hlavního města státu Indidana. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 06:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy