ČSSD chce vyloučit dva členy z Duchcova kvůli koalici s DSSS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 11. 2014 17:12
Vedení sociální demokracie vyzvalo ústeckou krajskou organizaci, aby kvůli spolupráci s pravicovou extrémní Dělnickou stranou zrušila sdružení v Duchcově.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Duchcov - Širší vedení ČSSD vyzvalo v pátek ústeckou krajskou organizaci, aby zrušila místní buňku v Duchcově na Teplicku. Chtějí také vyloučit dva členy.

Šéfům z grémia sociálních demokratů se nelíbí, že jejich duchcovští spolustraníci vstoupili do koalice s extremisty z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na radnici kromě nich zasednou podle dohody ještě komunisté.

"Byly tam možnosti jiných koalic, naši kolegové to nevyužili. Nesouhlasíme, aby byli v koalici s touto stranou, kterou bereme jako extremistickou a ČSSD by s ní neměla spolupracovat," řekl ministr vnitra a člen grémia Milan Chovanec. Předpokládá, že krajské vedení o zrušení buňky rozhodne "v rychlém čase".

"Dva naši členové, kteří vstoupili do koalice na radnici s DSSS, by měli být vyloučeni," řekl pro server iDnes.cz šéf poslanců sociální demokracie Roman Sklenák. Připustil však zároveň, že vyloučení členů není úplně jednoduchý proces.

Foldyna: ČSSD by měla spolupráci s Dělnickou stranou zakázat

Místopředseda krajské ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna s vyloučením členů souhlasí. Se zrušením celé místní buňky chce ale počkat. "Zatím nemáme informace o tom, zda koalici s DSSS schválily místní orgány ČSSD. Pokud ne, rušit by se neměla. Pokud ji ale místní organizace schválila, jsem pro její zrušení," řekl Foldyna s tím, že spolupráce s extremistickou stranou je nepřípustná a chce dalším případným koalicím bránit i do budoucna.

"Krajský výkonný výbor ČSSD by měl přijmout usnesení, které bude spolupráci s DSSS zakazovat," doplnil Foldyna.

Proti rozhodnutí duchcovské stranické buňky se postavilo vedení ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou už ve čtvrtek, kdy v Duchcově uzavřeli koaliční smlouvu. Sobotka přímo uvedl, že chce buňku v Duchcově zrušit.

TOP 09: O jednání jsme se snažili

Šéf duchcovské ČSSD Zbyněk Šimbera ale ve čtvrtečním rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že si za rozhodnutím spolupracovat s DSSS pevně stojí. "Dělnická strana získala tři mandáty, to není málo. Děláme to, co si přáli voliči," řekl Šimbera v rozhovoru.

Podle Jana Kulhavého, který v Duchcově vedl povolební vyjednávání za TOP 09, Šimbera ale neříká celou pravdu. Kulhavý Aktuálně.cz řekl, že alternativní možnosti koalice byly, ale Šimbera o nich kvůli osobním neschodám odmítal jednat.

"My jsme chtěli utvořit koalici o složení vítězná ČSSD, Šance pro Duchcov (která skončila ve volbách druhá, pozn. aut.) a TOP 09. Měli bychom dohromady jedenáct křesel. Šimbera ale nechtěl kvůli osobní rozepři spolupracovat s paní Bártovou z Šance. Nabízeli jsme mu pro to další možnosti, jak tento problém vyřešit. On ale vždycky přišel, vyslechl si návrhy a už se neozval. Pro nás zase byla nepřijatelná jakákoliv koalice s ČSSD," řekl Aktuálně.cz Kulhavý.

Šimbera se v pátek už znovu nechtěl vyjadřovat. Odmítl říct i to, zda koalici projednal ve stranických orgánech v Duchcově. Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera by mohl krajský výkonný výbor rozhodnout ještě v listopadu. "Zasedání KVV máme 24. listopadu a předpokládám, že rozhodneme," řekl Scherfer.

Vedení KSČM koalici s dělnickou stranou také nepřipouští

Koalicí v Duchcově se v pátek bude zabývat také vedení KSČM. I vedení komunistů se proti koalici jasně vymezilo.

"V tuto chvíli je jasno, že KSČM nebude figurovat v žádné koalici s extremisty," řekl České televizi místopředseda strany Jiří Dolejš. Informace je ale podle jeho slov prozatím příliš čerstvá na to, aby jeho strana věděla, jaké kroky podnikne dále.

"Určitě nechceme, aby značka KSČM sloužila k zakrývání extremistické politiky," upřesnil ještě Dolejš.

V sedmičlenné radě má mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Poslední místo má připadnout DSSS. ČSSD má v zastupitelstvu celkem pět lidí, ale členy ČSSD jsou pouze dva z nich. Právě oni mají být vyloučeni.

Lídr, který vyvolával nepokoje

V městské radě má za DSSS zasednout lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace.

Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext.

Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií. Svoboda je také pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

K situaci se vyjádřil i šéf DSSS Tomáš Vandas. Ohradil se proti slovům premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že spolupráce s DSSS je skvrna na štítu sociální demokracie. Vandas má za to, že skvrnou na Sobotkově štítu je spíše podezřelá privatizace OKD, u které byl, nebo to, že si Sobotka našetřil na svůj byt z poslaneckých náhrad.

"Na rozdíl od něj máme čisté ruce, neumazané korupcí a rozkrádáním státního majetku," uvedl Vandas.

 

Právě se děje

Další zprávy