Studny a jímky. To je často středočeská realita

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 9. 2010 21:45
Středočechů napojených na kanalizaci je 66,5%
Foto: Aktuálně.cz

Kladno – Ve Středočeském kraji nadále žije významné procento lidí odkázaných na vlastní studny nebo odpadní jímky. A to přesto, že středočeská města v uplynulých čtyřech letech výrazně investovala do vodárenské soustavy a výstavby a modernizací čistíren odpadních vod.

Podle Českého statistického úřadu se podíl Středočechů napojených na kanalizaci od roku 2006 zvýšil o 0,5 procentního bodu na 66,5 procenta a podíl lidí využívajících veřejný vodovod vzrostl o 0,7 bodu na 83,5 procenta.

Investice v Kladnu, Beoruně i Rakovníku

V největším středočeském městě Kladně je poslední velkou lokalitou bez připojení na kanalizaci městská část Švermov. Loni na podzim tam proto radnice začala s výstavbou 23 kilometrů kanalizačních stok. Vybudování infrastruktury si vyžádá půl miliardy korun, z toho 415 milionů uhradí EU.

Podle zástupců města jde o největší investici v Kladně od roku 1989 a zároveň o největší vodohospodářský projekt ve Středočeském kraji. Do projektu je zahrnuta i část sousedních Vinařic, celkově se počítá s vybudováním nové kanalizace pro 4700 obyvatel.

Do vodohospodářské infrastruktury v nynějším volebním období výrazně investovali také v Berouně, kde v letech 2006 až 2008 rozšiřovali kanalizační síť.

"Byla to akce za více než 400 milionů korun, přičemž příspěvek z fondu soudržnosti EU přesáhl rekordních 253 milionů korun," vyčíslila mluvčí radnice Pavla Švédová. Celková délka vybudované kanalizace podle ní činila 16,3 kilometru. Na další akce město vynaložilo 30 milionů korun a do svého majetku investovala i společnost Vodovody a kanalizace Beroun. Od roku 2006 to bylo zhruba 14 milionů Kč.


V Rakovníku investovali do vodohospodářské infrastruktury v uplynulých čtyřech letech 136,5 milionu korun, z toho 108 milionů šlo na kanalizace a čističku a 28,5 milionu na budování vodovodů. Investice se týkaly především přestavby čistírny odpadních vod, rekonstrukce úpravny vody a obnovy vodohospodářského majetku.

Na veřejný vodovod ve městě je podle mluvčího radnice Jana Poláka napojeno 98,7 procenta a na kanalizaci 97,4 procenta trvale bydlících obyvatel. "Stav v období 2006 až 2009 zůstává na stejné úrovni vzhledem ke změnám v evidenci trvale bydlících občanů na území města," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy