Štiřín čerpal od státu statisíce. Chybně, zjistil NKÚ

ČTK ČTK
1. 3. 2012 16:20
NKÚ objevil chyby u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí
Zámek Štiřín
Zámek Štiřín | Foto: Štiřín.cz

Praha - Zámek Štiřín neoprávněně čerpal statisíce ze státního rozpočtu. Při kontrole to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Pracovníci zámku totiž uzavřeli v rozporu se zákonem leasingovou smlouvu na auto, čímž Štiřín neoprávněně získal přes 350 tisíc korun a porušil tím rozpočtovou kázeň. Zámek také v rozporu s rozpočtovými pravidly čerpal peníze z rezervního fondu.

NKÚ zjistil závady v účetnictví či porušení některých zákonů nebo nedůslednost celkem u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí.

Kromě zámku mezi nimi byly: Diplomatický servis, Česká centra a kancelář generálního komisaře pro Expo 2010. Vyplývá to z kontroly úřadu  za roky 2009 a 2010. Vážnější bylo podle NKÚ právě porušení zákona ve Štiříně.

Prohlédněte si, jak se žije na štiřínském zámku:

Kancelář pro Expo v roce 2009 mimo jiné nesprávně zahrnula do položky rozvahy stavby také umělecké předměty a kancelářskou a výpočetní techniku související s pořízením českého pavilonu na světové výstavě v Šanghaji.

NKÚ v závěrech uvedl, že Diplomatický servis a kancelář pro Expo v některých případech nedodržely obsahové vymezení položek rozvahy či výkazu zisku a zráty. Při uzavírání některých smluv nepostupovaly Diplomatický servis, Česká centra a Štiřín důsledně podle zákonů, konstatovala kontrola.

Diplomatický servis podle NKÚ nevyužil při bezplatném převádění pozemků dle darovacích smluv "všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka".

Žádná kontrolovaná příspěvková organizace také neprovedla v letech 2009 a 2010 inventarizaci. Ministerstvo zahraničí je zřizovatelem příspěvkových organizací, které pod něj spadají. Ročně jim dává peníze na chod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy