reklama
 
 

Štiřín čerpal od státu statisíce. Chybně, zjistil NKÚ

1. 3. 2012 16:20
NKÚ objevil chyby u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí

Praha - Zámek Štiřín neoprávněně čerpal statisíce ze státního rozpočtu. Při kontrole to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Pracovníci zámku totiž uzavřeli v rozporu se zákonem leasingovou smlouvu na auto, čímž Štiřín neoprávněně získal přes 350 tisíc korun a porušil tím rozpočtovou kázeň. Zámek také v rozporu s rozpočtovými pravidly čerpal peníze z rezervního fondu.

NKÚ zjistil závady v účetnictví či porušení některých zákonů nebo nedůslednost celkem u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí.

Kromě zámku mezi nimi byly: Diplomatický servis, Česká centra a kancelář generálního komisaře pro Expo 2010. Vyplývá to z kontroly úřadu  za roky 2009 a 2010. Vážnější bylo podle NKÚ právě porušení zákona ve Štiříně.

Prohlédněte si, jak se žije na štiřínském zámku:

Kancelář pro Expo v roce 2009 mimo jiné nesprávně zahrnula do položky rozvahy stavby také umělecké předměty a kancelářskou a výpočetní techniku související s pořízením českého pavilonu na světové výstavě v Šanghaji.

NKÚ v závěrech uvedl, že Diplomatický servis a kancelář pro Expo v některých případech nedodržely obsahové vymezení položek rozvahy či výkazu zisku a zráty. Při uzavírání některých smluv nepostupovaly Diplomatický servis, Česká centra a Štiřín důsledně podle zákonů, konstatovala kontrola.

Diplomatický servis podle NKÚ nevyužil při bezplatném převádění pozemků dle darovacích smluv "všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka".

Žádná kontrolovaná příspěvková organizace také neprovedla v letech 2009 a 2010 inventarizaci. Ministerstvo zahraničí je zřizovatelem příspěvkových organizací, které pod něj spadají. Ročně jim dává peníze na chod.

autor: ČTK | 1. 3. 2012 16:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama