Štiřín čerpal od státu statisíce. Chybně, zjistil NKÚ

ČTK ČTK
1. 3. 2012 16:20
NKÚ objevil chyby u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí
Zámek Štiřín
Zámek Štiřín | Foto: Štiřín.cz

Praha - Zámek Štiřín neoprávněně čerpal statisíce ze státního rozpočtu. Při kontrole to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Pracovníci zámku totiž uzavřeli v rozporu se zákonem leasingovou smlouvu na auto, čímž Štiřín neoprávněně získal přes 350 tisíc korun a porušil tím rozpočtovou kázeň. Zámek také v rozporu s rozpočtovými pravidly čerpal peníze z rezervního fondu.

NKÚ zjistil závady v účetnictví či porušení některých zákonů nebo nedůslednost celkem u čtyř příspěvkových organizací ministerstva zahraničí.

Kromě zámku mezi nimi byly: Diplomatický servis, Česká centra a kancelář generálního komisaře pro Expo 2010. Vyplývá to z kontroly úřadu  za roky 2009 a 2010. Vážnější bylo podle NKÚ právě porušení zákona ve Štiříně.

Prohlédněte si, jak se žije na štiřínském zámku:

Kancelář pro Expo v roce 2009 mimo jiné nesprávně zahrnula do položky rozvahy stavby také umělecké předměty a kancelářskou a výpočetní techniku související s pořízením českého pavilonu na světové výstavě v Šanghaji.

NKÚ v závěrech uvedl, že Diplomatický servis a kancelář pro Expo v některých případech nedodržely obsahové vymezení položek rozvahy či výkazu zisku a zráty. Při uzavírání některých smluv nepostupovaly Diplomatický servis, Česká centra a Štiřín důsledně podle zákonů, konstatovala kontrola.

Diplomatický servis podle NKÚ nevyužil při bezplatném převádění pozemků dle darovacích smluv "všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka".

Žádná kontrolovaná příspěvková organizace také neprovedla v letech 2009 a 2010 inventarizaci. Ministerstvo zahraničí je zřizovatelem příspěvkových organizací, které pod něj spadají. Ročně jim dává peníze na chod.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Provoz na dálnici D4 zastavila demolice mostu u Řitky

Provoz na dálnici D4 nedaleko Řitky u Prahy v sobotu večer zastavila policie kvůli demolici mostu. Uzavírka potrvá do nedělního rána, řidiči musejí úsek objíždět po vedlejších silnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové byla dálnice uzavřena v 19:00 a otevřena bude v neděli v 09:00.

"Máme tam celkem dvě policejní hlídky, které budou dohlížet na to, aby bylo vše v pořádku. Je tam odklon dopravy na objízdné trasy a dopravní značení," řekla Nováková. Ve směru na Prahu řidiči sjíždějí na exitu 18 u Mníšku pod Brdy a pokračují přes Čisovice na exit 14 u Řitky. V opačném směru začíná objížďka na 9. kilometru u Jíloviště, na dálnici se motoristé vracejí u Mníšku.

před 58 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy