Nádraží v Českém Brodě se dočkalo oprav za 20 milionů

ČTK ČTK
19. 11. 2010 19:45
Výpravní budova z 20. let minulého století má novou fasádu, okna a dveře
Nádraží v Českém Brodě pochází z 20. let minulého století
Nádraží v Českém Brodě pochází z 20. let minulého století | Foto: Jan Groh/Wikimedia Commons

Český Brod - Nádraží v Českém Brodě na Kolínsku, které leží na páteřní železniční trati z Prahy do Olomouce, se dočkalo rekonstrukce.

Výpravní budova z 20. let minulého století získala novou fasádu, okna a dveře. Náklady na rekonstrukci představují téměř 20 milionů korun, sdělil v pátek mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Proměnou podle něj prošly i interiéry nádražní budovy. Nové jsou toalety pro veřejnost, které mohou bez potíží využívat i lidé se sníženou pohyblivostí. Na střeše přibyly nové klempířské prvky, komínové lávky a svody napojené do městské kanalizace. Nová je i vodovodní přípojka.

Žáci základní školy vymalovali podchod

"Souběžně s opravou naší výpravní budovy nechala Správa železniční dopravní cesty natřít zábradlí v podchodu a sloupy zastřešení na druhém a třetím nástupišti. Učitelé a žáci 2. základní školy v Českém Brodě pak vymalovali stěny podchodu. Místo nevzhledných čmáranic vandalů jsou tu třeba obrázky českobrodských památek," uvedl ředitel Regionální správy majetku Praha Jan Skalický.

Současná výpravní budova v Českém Brodě byla postavena v letech 1928 až 1929 podle plánů architekta Františka Kouly ve slohu geometrické moderny s ohlasy kubismu. Pro objekt jsou charakteristické výrazné plastické omítkové pásy na průčelí a dvoupatrový střední trakt se třemi tympanony, z nichž největší spočívá na čtyřech pilastrech.

Do dnešní podoby byl objekt upraven v 50. letech v souvislosti s elektrizací trati Česká Třebová - Praha. Zbourala se bývalá výtopna, provedly úpravy kolejiště a vybudovaly se nástupiště s podchodem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy