reklama
 
 

Nádraží v Českém Brodě se dočkalo oprav za 20 milionů

19. 11. 2010 19:45
Výpravní budova z 20. let minulého století má novou fasádu, okna a dveře

Český Brod - Nádraží v Českém Brodě na Kolínsku, které leží na páteřní železniční trati z Prahy do Olomouce, se dočkalo rekonstrukce.

Výpravní budova z 20. let minulého století získala novou fasádu, okna a dveře. Náklady na rekonstrukci představují téměř 20 milionů korun, sdělil v pátek mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Proměnou podle něj prošly i interiéry nádražní budovy. Nové jsou toalety pro veřejnost, které mohou bez potíží využívat i lidé se sníženou pohyblivostí. Na střeše přibyly nové klempířské prvky, komínové lávky a svody napojené do městské kanalizace. Nová je i vodovodní přípojka.

Žáci základní školy vymalovali podchod

"Souběžně s opravou naší výpravní budovy nechala Správa železniční dopravní cesty natřít zábradlí v podchodu a sloupy zastřešení na druhém a třetím nástupišti. Učitelé a žáci 2. základní školy v Českém Brodě pak vymalovali stěny podchodu. Místo nevzhledných čmáranic vandalů jsou tu třeba obrázky českobrodských památek," uvedl ředitel Regionální správy majetku Praha Jan Skalický.

Současná výpravní budova v Českém Brodě byla postavena v letech 1928 až 1929 podle plánů architekta Františka Kouly ve slohu geometrické moderny s ohlasy kubismu. Pro objekt jsou charakteristické výrazné plastické omítkové pásy na průčelí a dvoupatrový střední trakt se třemi tympanony, z nichž největší spočívá na čtyřech pilastrech.

Do dnešní podoby byl objekt upraven v 50. letech v souvislosti s elektrizací trati Česká Třebová - Praha. Zbourala se bývalá výtopna, provedly úpravy kolejiště a vybudovaly se nástupiště s podchodem.

autor: ČTK | 19. 11. 2010 19:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Středočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama