Mít jen jednu velkou hernu, to je sen Kutné Hory

ČTK ČTK
17. 11. 2011 7:28
Město zatím omezí provozní dobu heren, jejich počet chce regulovat od roku 2014
Kutná Hora: zatím město, kde se mísí památky s hernami...
Kutná Hora: zatím město, kde se mísí památky s hernami... | Foto: Zuzana Hronová

Kutná Hora - Kutná Hora se rozhodla omezit provozní dobu heren. Nově budou moci lidé hrát na výherních automatech jen od 16:00 do 22:00. Radnice chce vyhláškou ochránit před hazardem školáky a zabránit výtržnostem, které se dějí v pozdní nočních hodinách.

Počet heren zatím zůstane stejný, ale od roku 2014 by mohl být výrazně omezen. Možností je i to, že ve městě bude fungovat pouze jedna velká herna, řekl novinářům starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu).

Města mohou omezit hazard pouze do konce letošního roku, protože od 1. ledna 2012 začne platit novela loterijního zákona, která hernám stanovuje výpovědní dobu na tři roky.

"Zvažovali jsme i možnost, že to zakážeme úplně, ale nakonec doporučujeme zastupitelstvu variantu, která by znamenala zmrazení současného stavu. Neumožňovala by další budování heren a osazování přístrojů. Ale chceme omezit dobu těchto zařízení," uvedl Šanc.

Jedna herna by byla více pod kontrolou

V Kutné Hoře je nyní 30 provozoven s výherními hracími přístroji a stejný počet s loterijními videoterminály. Celkově je to asi 45 heren, protože v některých podnicích mají oba typy přístrojů. Úplný zákaz heren by pro město znamenal ztrátu šesti milionů korun. V příštím roce se radnice nicméně kvůli nové legislativě bude muset smířit s výpadkem tři až pět milionů korun, protože se z poplatku přechází na daně a vznikne roční mezera.

Kromě vyhlášky omezující provozní dobu výherních automatů hodlá město na konci roku 2013, kdy vše hernám ve městě vyprší povolení, vydat další vyhlášku, která by problém s hazardem řešila jinak. "Budeme hledat jiné řešení, které bude pro město zajímavější jak finančně, tak z pohledu finančních dopadů. Jedna z představ je, že by tady byl jeden velký dům s hernou, nebo by tady byla tři čtyři centra v místech, kde by to nemělo takový dopad a bylo by to více pod kontrolou," uvedl starosta.

Vyhlášku týkající se výherních automatů už ve středních Čechách schválili například v Kladně, platit začne v Mladé Boleslavi nebo Mělníku. Provoz heren chtějí omezit také v Kolíně nebo Čáslavi. Naopak v Berouně nebo Brandýse nad Labem zatím počet heren regulovat nechtějí.

 

Právě se děje

Další zprávy