Erotická výstava je anonymní a nechce být jen senzací

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 3. 2011 6:29
Lze erotiku zahrnout do současného umění jinak než jako pouhou senzaci? ptají se autoři výstavy
Jeden z exponátů Erotické Revue v Kutné Hoře
Jeden z exponátů Erotické Revue v Kutné Hoře | Foto: GASK

Kutná Hora - Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře připravila ojedinělou výstavu čtyř desítek vizuálních a textových děl s erotickou tematikou od dvaceti českých umělců. Základem expozice nazvané Erotická Revue bude naprostá anonymita tvůrců. Vernisáž je plánována na tuto sobotu.

Název "Erotická Revue" si organizátoři půjčili od stejnojmenného časopisu vydávaného počátkem 30. let v prostředí pražské surrealistické skupiny.

V meziválečném období bylo tyto tiskoviny možno distribuovat pouze jako bibliofilský soukromý tisk, pro nějž platila přísná pravidla. Především nesměl být "veřejně prodáván, ani vyložen, ani půjčován, ani jinak rozšiřován nebo zařazen do veřejných knihoven". Rovněž přispěvovatelé se ve většině skrývali za monogramy nebo nejrůznějšími pseudonymy.

Anonymita dává svobodu ve věcech sexuality

Kutnohorská výstava přejala od časopisu nejen název, ale i onu anonymitu, jako určující princip nového projektu. Ta prý totiž umožňuje konat i v dnešní době ve věcech sexuality svobodně. Nikde nebudou uváděna jména oslovených umělců, ani těch, kteří tyto autory vyzvali k participaci na současné verzi Erotické Revue.

Jména tvůrců se návštěvníci nedozví. Anonymita dává svobodu
Jména tvůrců se návštěvníci nedozví. Anonymita dává svobodu | Foto: GASK

"Tajemství, nerovnou hru mezi zasvěcenými a těmi, jež jsou nuceni pouze se dohadovat, lze rovněž brát jako možnou metaforu erotických vztahů," píše se na stránkách GASK.

Jak dále autoři projektu uvádějí, jejich ambicí není rozšířit obsáhlou řadu výstav a publikací na téma "Erós ve výtvarném umění", ale vytvořit otevřené testovací pole. "Experimentem prověřit, zda lze 'nutkání pudů' zahrnout do současné umělecké praxe, jinak než jako pouhou senzaci," uzavírají.

Výstavu v bývalé Jezuitské koleji bude možné zhlédnout do 29. května.

 

Právě se děje

Další zprávy