Rysy v Beskydech decimují auta. Samice Lenka přišla o mládě

Domácí Domácí
15. 11. 2015 14:55
Během října v Beskydech pošla dvě mláďata vzácného rysa ostrovida. První z nich srazilo auto začátkem měsíce u Lidečka, druhé zahynulo 12. října na silnici I/35 u Dolní Bečvy. Olomoučtí zoologové potvrdili, že druhé sražené mládě bylo jedním ze tří letošních potomků rysice Lenky. Všechna mláďata společně s matkou zachytila v červenci fotopast v centrálních Beskydech. V Beskydech Hnutí Duha letos zaznamenalo sedm koťat od tří samic. V celých Beskydech a Javorníkách se pohybuje asi 10 dospělých rysů.
Mládě Rysa ostrovida
Mládě Rysa ostrovida | Foto: www.selmy.cz - J. Vogeltanz

Olomouc - Silniční doprava si letos vyžádala již druhou oběť na beskydské populaci rysa. V polovině října našli na silnici I/35 u Dolní Bečvy devítikilové mládě chráněného rysa ostrovida. Začátkem října bylo jiné rysí mládě sraženo na silnici I/57 u Lidečka.

Olomoučtí zoologové z Hnutí Duha, kteří šelmy pomocí fotopastí dlouhodobě sledují, podle skvrnitosti srsti zjistili, že zvíře nedávno sražené u Dolní Bečvy je letošní mládě.

"Po porovnání snímků přejetého rysa a se záznamy z fotopastí bohužel musíme potvrdit, že sražený rys je jedno ze tří letošních mláďat rysice Lenky. Hry Lenčiných trojčat jsme v červenci zachytili na fotopasti v centrálních Beskydech," uvedl koordinátor monitoringu Miroslav Kutal.

V Beskydech ochranáři letos zaznamenali sedm koťat od tří samic. V celých Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách se pohybuje asi 10 dospělých rysů. Úmrtnost rysích mláďat během prvního roku je vysoká, přežije jich jen zhruba polovina. Velkým nebezpečím je právě silniční doprava.

Snížení rychlosti v noci

Hnutí Duha prosazuje, aby v úsecích silnic s prokázanými přechody nebo střety s vzácnými šelmami byla alespoň v nočních hodinách snížená maximální povolená rychlost.

"Doufáme, že důvodem, proč se mládě odvážilo tak blízko silnice, byla pouhá neopatrnost a nikoliv ztráta matky. Máme z lokality hlášeno i přímé pozorování dalšího rysího mláděte, zřejmě sourozence sraženého rysa. Během dalších týdnů budeme ověřovat, zda se Lenka se zbylými koťaty v území stále vyskytuje," doplnil Kutal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy