Václavák první den bez aut. Strážníci přivírají oko

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 4. 2012 16:16
Od Jindřišské ulice dolů se stala z Václavského náměstí pěší zóna
Václavské náměstí je v dolní části peší zónou
Václavské náměstí je v dolní části peší zónou | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Uzavření dolní části Václavského náměstí pro automobily se zatím obešlo bez vážnějších problémů.

V okolních ulicích se sice tvoří drobné kolony, většina řidičů však uzavírky toleruje a do uzavřené Jindřišské ulice vjíždí podle mluvčího městské policie Jan Čiháka jen minimum vozů.

"Situace není nijak tragická. Vždy, když se uzavře nějaký důležitý úsek, způsobuje to komplikace," řekl deníku Aktuálně.cz náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Podle něj se kolony tvořily zejména ráno mezi 9. a 10. hodinou, situaci navíc zhoršila i ucpaná magistrála. "Plynulý průběh dopravy můžeme předpokládat v řádech dnů," doplnil s tím, že odpoledne již byla doprava zcela normální.

Drobné komplikace potvrzuje i mluvčí první městské části Veronika Blažková, podle níž se utvářejí mírné kolony. Zaměstnanci technických služeb podle ní stále instalují nové dopravní značky. "Postupují odshora dolů, vše by mělo být hotové během odpoledne,"  řekla deníku Aktuálně.cz.

Policie řidiče otáčí

Situaci na místě soustavně monitorují dvě až tři hlídky strážníků, které se zaměřují zejména na ústí Jindřišské ulice, která je nově neprůjezdná a lze v ní jen zaparkovat. V souvislosti se změnami zhoustl provoz v okolních tazích, zejména na magistrále.

"Šest strážníků máme dole na Václavském náměstí, dva pak vepředu, kde řidiče otáčíme," dodal Klema.

Podle strážníků, kteří na místě hlídkují od brzkých ranních hodin, jsou řidiči s dopravní změnou v centru města očividně dobře seznámeni a do slepé Jindřišské ulice tak vjíždí jen minimum vozů.

"Když sem někdo vjede a nemá povolení, tak jej necháme pro tentokrát projet. Jeho otáčení v ulici by spíš dopravu omezilo," řekl jeden z městských policistů s tím, že v dalších dnech již tak benevolentní nebudou.

Hlídky budou na místě až do nočních hodin a stejně tak i v dalších několika dnech. "Určitá skupina řidičů to samozřejmě bude stále zkoušet a doufat, že tam strážník nebude, takových však podle mě bude minimálně," doplnil Klema.

Vjezd jen s povolením

Radnice pro zavedení nové pěší zóny v centru města využila nedělní akci pojmenovanou Václavské náměstí bez aut, která se bude opakovat vždy první neděli v měsíci, a to až do října.

Řidiči již nemohou ve spodní části náměstí nejen parkovat, ale ani projet přilehlou Jindřišskou ulicí. Vjezd je umožněn jen ve stanovenou dobu zásobovacím vozům a řidičům s platným povolením.

Prohlédněte si, jak vypadá pěší zóna:

Podle mluvčího policie ČR Tomáše Hulana se uzavření ulice podepsalo na dopravě v okolních komunikacích. Kolony trápí především magistrálu, kterou v minulosti řidiči objížděli právě přes Jindřišskou ulici a Václavské náměstí.

Městská část si od změn slibuje zklidnění celého náměstí před jeho postupnou revitalizací. "Zatím máme jen pozitivní ohlasy," doplnila Blažková.

"Je to krok správným směrem. Václavské náměstí bylo jedno velké parkoviště a je proto dobře, že se zklidní. Nejen pro samotné strážníky," dodal Klema.

Ideálním řešením by podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) bylo, kdyby se pěší zóna v budoucnu rozšířila na celé náměstí.

Uzavírá se i ulice u Staroměstského náměstí

Počínaje pondělkem je automobilům zapovězeno také Malé náměstí mezi Karlovou ulicí a Staroměstským náměstím. Na místě je zakázáno parkování všech vozidel včetně aut rezidentů.

Majitelé a nájemníci bytů na náměstí mohou podle radnice parkovat v okolních ulicích Platnéřská, U Radnice a Linhartská. Zásobovací vozy budou mít do míst přístup denně jen od 19:00 do 09:00 ráno.

 

Právě se děje

Další zprávy