Uplynulo přesně 800 let od vydání Zlaté buly sicilské

ČTK ČTK, Jana Černá
26. 9. 2012 9:11
Národní archiv u této příležitosti pořádá od čtvrtka do neděle výstavu pro veřejnost
Zlatá bula sicilská.
Zlatá bula sicilská. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Národní archiv vystavuje za mimořádných bezpečnostních opatření Zlatou bulu sicilskou. Na den přesně osm století starou listinu považují někteří odborníci za jeden z nejvýznamnějších dokumentů české státnosti.

Sicilskou bulu vydal budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula potvrzovala práva a výsady českých králů k římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

Vernisáž výstavy proběhne v Národním archivu na Chodovci ve středu, veřejnost si bude moci listinu opatřenou zlatou pečetí prohlédnout od čtvrtka do neděle.

Naposledy měli lidé možnost vidět dokument před jedenácti lety, když se nová budova archivu na Chodovci otevírala.

 

Spolu se Zlatou bulou sicilskou budou vystaveny ještě dvě související listiny vydané ve stejný den, 26. září 1212, v Basileji a opatřené také zlatými pečetěmi.

V jedné z vitrín si lidé budou moci prohlédnout i listinu Karla IV. z roku 1348, která má také zlatou pečeť. V ní panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské.

Všechny vystavené listiny jsou národními kulturními památkami, stejně jako třeba korunovační klenoty nebo Pražský hrad. Hodnota archiválií je podle znalců nevyčíslitelná.

Podívejte se na převoz Zlaté buly sicilské na Chodovec:

Zlatá bula sicilská je stabilně uložena v dejvickém depozitáři Národního archivu ve speciálním trezoru, který odolá i atomovému výbuchu. V pondělí ji odtamtud do Národního archivu převezlo pancéřované vozidlo. Policie poskytla i jednotku rychlého nasazení.

"Je tam teplota do 20 stupňů a 55procentní vlhkost. Listiny jsou uložené na speciálním zařízení - zavěšené na ramínkách pod ochrannou fólií. Jsou chráněny před ultrafialovým zářením, ale zároveň listina dýchá. Pečeti mají speciální pevné pouzdro, aby se nepronášely na zavěšené listině," uvedla v pondělí ředitelka Národního archivu Eva Drašarová.

Ve výstavním sále na Chodovci budou zajištěné podobné klimatické, světelné a bezpečnostní podmínky jako v dejvickém trezoru.

Pro veřejnost bude výstava vzácných archiválií otevřena od 27. září do 30. září, vždy od 10:00 do 18:00. Spolu s Historickým ústavem Akademie věd chystá archiv i odborné kolokvium a popularizační přednášky, na nichž vystoupí historikové zabývající se obdobím raného a vrcholného středověku.

 

Právě se děje

Další zprávy