Trojští se bouří proti botanické, zahradí jim cestu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 8:47
Lidé budou moci areálem dále procházet, ovšem jen oficiálními branami a za peníze

Praha - S novou sezonou, která v pražské botanické zahradě začíná v pátek, čekají návštěvníky trojského areálu i obyvatele tamní městské části zvyklé na procházky přírodními pasážemi zahrady zásadní změny.

Zahrada se totiž rozhodla spojit dosud roztroušené venkovní expozice a zahradit cestu, po níž lidé mohli chodit skrz areál.

To se nelíbí části usedlíků. Sdružení Troja Trojou iniciovalo petici za opětné zpřístupnění území a zachování přístupnosti veřejných cest. Místním obyvatelům tato opatření zahradí zdejší lesíky i alternativní přístupové cesty dolů do Troji.

Zahrada podle zástupkyně ředitele Věry Bidlové naplňuje spojením roztroušených expozic generel schválený hlavním městem. Odbor dopravy úřadu městské části pak povolil uzavřít komunikaci.

Botanická zahrada oplotila lesní cesty již několikrát v minulých letech, nespokojení občané však mnohokrát přestříhali pletivo, aby mohli volně procházet po navyknutých trasách. Poničené oplocení vystřídalo nové, podstatně bytelnější, ovšem cesty byly průchozí díky otevřeným brankám. To se nyní změní.

Do zahrady mohou i pejskaři

"Abychom vyhověli požadavkům obyvatel, kteří byli do areálu zvyklí chodit, zavádíme roční permanentní vstupenku do venkovních expozic za 200 korun, pro důchodce za 100 korun," řekla Bidlová.

I když si to podle ní zahradníci nepřáli, budou do areálu moci také pejskaři, roční vstupenka pro psa bude stát stokorunu.

Na trávníky zahrady, mimo Japonské zahrady, je možné vstupovat, polehávat na nich a používat je k piknikům, uvedla Bidlová a doplnila, že na louce nad Mokřadem budou od 4. dubna nová dřevěná lehátka.

Podle předsedkyně sdružení Troja Trojou a zastupitelky Květoslavy Čadské uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti na několikanásobek.

Brány by se mohly otvírat po zaslání SMS

Uzavření cesty má na druhou stranu ale chránit zahradnické sbírky před vandaly a divokou zvěří. Náměstek primátora Ivan Kabický už dříve řekl, že zahrada plánuje vstup pro návštěvníky nejen přes pokladny, ale i přes další brány, které by se samy otvíraly po zaslání SMS zprávy z mobilního telefonu.

Výhoda nové podoby areálu zahrady spočívá podle mluvčí Marcely Uhlíkové také v tom, že návštěvníci už nebudou bloudit mezi několika samostatnými expozicemi oddělenými od sebe ploty.

Venkovní expozice botanické zahrady se budou nově rozkládat na ploše téměř 25 hektarů a budou přístupné celoročně.

Novinka čeká návštěvníky mimo jiné na vinici svaté Kláry, a to nová cesta s vyhlídkou. Cesta bude začínat za kaplí a bude po ní možné obejít severní dosud nepřístupnou část vinice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 52 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy