Trojští se bouří proti botanické, zahradí jim cestu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 8:47
Lidé budou moci areálem dále procházet, ovšem jen oficiálními branami a za peníze

Praha - S novou sezonou, která v pražské botanické zahradě začíná v pátek, čekají návštěvníky trojského areálu i obyvatele tamní městské části zvyklé na procházky přírodními pasážemi zahrady zásadní změny.

Zahrada se totiž rozhodla spojit dosud roztroušené venkovní expozice a zahradit cestu, po níž lidé mohli chodit skrz areál.

To se nelíbí části usedlíků. Sdružení Troja Trojou iniciovalo petici za opětné zpřístupnění území a zachování přístupnosti veřejných cest. Místním obyvatelům tato opatření zahradí zdejší lesíky i alternativní přístupové cesty dolů do Troji.

Zahrada podle zástupkyně ředitele Věry Bidlové naplňuje spojením roztroušených expozic generel schválený hlavním městem. Odbor dopravy úřadu městské části pak povolil uzavřít komunikaci.

Botanická zahrada oplotila lesní cesty již několikrát v minulých letech, nespokojení občané však mnohokrát přestříhali pletivo, aby mohli volně procházet po navyknutých trasách. Poničené oplocení vystřídalo nové, podstatně bytelnější, ovšem cesty byly průchozí díky otevřeným brankám. To se nyní změní.

Do zahrady mohou i pejskaři

"Abychom vyhověli požadavkům obyvatel, kteří byli do areálu zvyklí chodit, zavádíme roční permanentní vstupenku do venkovních expozic za 200 korun, pro důchodce za 100 korun," řekla Bidlová.

I když si to podle ní zahradníci nepřáli, budou do areálu moci také pejskaři, roční vstupenka pro psa bude stát stokorunu.

Na trávníky zahrady, mimo Japonské zahrady, je možné vstupovat, polehávat na nich a používat je k piknikům, uvedla Bidlová a doplnila, že na louce nad Mokřadem budou od 4. dubna nová dřevěná lehátka.

Podle předsedkyně sdružení Troja Trojou a zastupitelky Květoslavy Čadské uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti na několikanásobek.

Brány by se mohly otvírat po zaslání SMS

Uzavření cesty má na druhou stranu ale chránit zahradnické sbírky před vandaly a divokou zvěří. Náměstek primátora Ivan Kabický už dříve řekl, že zahrada plánuje vstup pro návštěvníky nejen přes pokladny, ale i přes další brány, které by se samy otvíraly po zaslání SMS zprávy z mobilního telefonu.

Výhoda nové podoby areálu zahrady spočívá podle mluvčí Marcely Uhlíkové také v tom, že návštěvníci už nebudou bloudit mezi několika samostatnými expozicemi oddělenými od sebe ploty.

Venkovní expozice botanické zahrady se budou nově rozkládat na ploše téměř 25 hektarů a budou přístupné celoročně.

Novinka čeká návštěvníky mimo jiné na vinici svaté Kláry, a to nová cesta s vyhlídkou. Cesta bude začínat za kaplí a bude po ní možné obejít severní dosud nepřístupnou část vinice.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 55 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy