Trojští se bouří proti botanické, zahradí jim cestu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 8:47
Lidé budou moci areálem dále procházet, ovšem jen oficiálními branami a za peníze

Praha - S novou sezonou, která v pražské botanické zahradě začíná v pátek, čekají návštěvníky trojského areálu i obyvatele tamní městské části zvyklé na procházky přírodními pasážemi zahrady zásadní změny.

Zahrada se totiž rozhodla spojit dosud roztroušené venkovní expozice a zahradit cestu, po níž lidé mohli chodit skrz areál.

To se nelíbí části usedlíků. Sdružení Troja Trojou iniciovalo petici za opětné zpřístupnění území a zachování přístupnosti veřejných cest. Místním obyvatelům tato opatření zahradí zdejší lesíky i alternativní přístupové cesty dolů do Troji.

Zahrada podle zástupkyně ředitele Věry Bidlové naplňuje spojením roztroušených expozic generel schválený hlavním městem. Odbor dopravy úřadu městské části pak povolil uzavřít komunikaci.

Botanická zahrada oplotila lesní cesty již několikrát v minulých letech, nespokojení občané však mnohokrát přestříhali pletivo, aby mohli volně procházet po navyknutých trasách. Poničené oplocení vystřídalo nové, podstatně bytelnější, ovšem cesty byly průchozí díky otevřeným brankám. To se nyní změní.

Do zahrady mohou i pejskaři

"Abychom vyhověli požadavkům obyvatel, kteří byli do areálu zvyklí chodit, zavádíme roční permanentní vstupenku do venkovních expozic za 200 korun, pro důchodce za 100 korun," řekla Bidlová.

I když si to podle ní zahradníci nepřáli, budou do areálu moci také pejskaři, roční vstupenka pro psa bude stát stokorunu.

Na trávníky zahrady, mimo Japonské zahrady, je možné vstupovat, polehávat na nich a používat je k piknikům, uvedla Bidlová a doplnila, že na louce nad Mokřadem budou od 4. dubna nová dřevěná lehátka.

Podle předsedkyně sdružení Troja Trojou a zastupitelky Květoslavy Čadské uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti na několikanásobek.

Brány by se mohly otvírat po zaslání SMS

Uzavření cesty má na druhou stranu ale chránit zahradnické sbírky před vandaly a divokou zvěří. Náměstek primátora Ivan Kabický už dříve řekl, že zahrada plánuje vstup pro návštěvníky nejen přes pokladny, ale i přes další brány, které by se samy otvíraly po zaslání SMS zprávy z mobilního telefonu.

Výhoda nové podoby areálu zahrady spočívá podle mluvčí Marcely Uhlíkové také v tom, že návštěvníci už nebudou bloudit mezi několika samostatnými expozicemi oddělenými od sebe ploty.

Venkovní expozice botanické zahrady se budou nově rozkládat na ploše téměř 25 hektarů a budou přístupné celoročně.

Novinka čeká návštěvníky mimo jiné na vinici svaté Kláry, a to nová cesta s vyhlídkou. Cesta bude začínat za kaplí a bude po ní možné obejít severní dosud nepřístupnou část vinice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba dnes zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy