Mimořádná zpráva

Trojští se bouří proti botanické, zahradí jim cestu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 8:47
Lidé budou moci areálem dále procházet, ovšem jen oficiálními branami a za peníze

Praha - S novou sezonou, která v pražské botanické zahradě začíná v pátek, čekají návštěvníky trojského areálu i obyvatele tamní městské části zvyklé na procházky přírodními pasážemi zahrady zásadní změny.

Zahrada se totiž rozhodla spojit dosud roztroušené venkovní expozice a zahradit cestu, po níž lidé mohli chodit skrz areál.

To se nelíbí části usedlíků. Sdružení Troja Trojou iniciovalo petici za opětné zpřístupnění území a zachování přístupnosti veřejných cest. Místním obyvatelům tato opatření zahradí zdejší lesíky i alternativní přístupové cesty dolů do Troji.

Zahrada podle zástupkyně ředitele Věry Bidlové naplňuje spojením roztroušených expozic generel schválený hlavním městem. Odbor dopravy úřadu městské části pak povolil uzavřít komunikaci.

Botanická zahrada oplotila lesní cesty již několikrát v minulých letech, nespokojení občané však mnohokrát přestříhali pletivo, aby mohli volně procházet po navyknutých trasách. Poničené oplocení vystřídalo nové, podstatně bytelnější, ovšem cesty byly průchozí díky otevřeným brankám. To se nyní změní.

Do zahrady mohou i pejskaři

"Abychom vyhověli požadavkům obyvatel, kteří byli do areálu zvyklí chodit, zavádíme roční permanentní vstupenku do venkovních expozic za 200 korun, pro důchodce za 100 korun," řekla Bidlová.

I když si to podle ní zahradníci nepřáli, budou do areálu moci také pejskaři, roční vstupenka pro psa bude stát stokorunu.

Na trávníky zahrady, mimo Japonské zahrady, je možné vstupovat, polehávat na nich a používat je k piknikům, uvedla Bidlová a doplnila, že na louce nad Mokřadem budou od 4. dubna nová dřevěná lehátka.

Podle předsedkyně sdružení Troja Trojou a zastupitelky Květoslavy Čadské uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti na několikanásobek.

Brány by se mohly otvírat po zaslání SMS

Uzavření cesty má na druhou stranu ale chránit zahradnické sbírky před vandaly a divokou zvěří. Náměstek primátora Ivan Kabický už dříve řekl, že zahrada plánuje vstup pro návštěvníky nejen přes pokladny, ale i přes další brány, které by se samy otvíraly po zaslání SMS zprávy z mobilního telefonu.

Výhoda nové podoby areálu zahrady spočívá podle mluvčí Marcely Uhlíkové také v tom, že návštěvníci už nebudou bloudit mezi několika samostatnými expozicemi oddělenými od sebe ploty.

Venkovní expozice botanické zahrady se budou nově rozkládat na ploše téměř 25 hektarů a budou přístupné celoročně.

Novinka čeká návštěvníky mimo jiné na vinici svaté Kláry, a to nová cesta s vyhlídkou. Cesta bude začínat za kaplí a bude po ní možné obejít severní dosud nepřístupnou část vinice.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy