Strážníci odstranili z Vyšehradu stan hnutí Okupujte

ČTK ČTK
12. 8. 2012 13:20
Aktivisté chtějí akcí podnítit diskuze o spravedlivější společnosti
Vše probíhalo v klidu a bez konfliktů
Vše probíhalo v klidu a bez konfliktů | Foto: ČTK

Praha - Pražská městská policie v neděli ráno vyklidila stan, který si na Vyšehradě postavili aktivisté sympatizující s hnutím Okupujte (Occupy). Aktivisté s petičními archy ale na místě zůstávají. 

Vyplývá to z informací mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové, jednoho z aktivistů Radka Janáse a mluvčí pražské policie Andrey Zoulové.

Nejde o první takový zásah, již v květnu strážníci na pokyn Prahy 1 zlikvidovali podobný, ale větší stanový tábor na pražském Klárově. Menší později vyrostl právě na Vyšehradě, tam ho ale nechce druhá městská část. 

Úředníci argumentují tím, že aktivisté se stany poškozují veřejnou zeleň, lidé z hnutí Okupujte zase tím, že podle verdiktu Ústavního soudu mají nárok na naplnění petičního práva.

"Nezasáhli jim (strážníci vyklizením stanů) do petičního práva," uvedla Králová. Lidé z hnutí Okupujte podle ní na výzvu strážníků a úředníků Prahy 2 sami složili jen dva ze tří stanů, které na Vyšehradě byly. Třetí jim pak strážníci zabavili. 

Podle Králové tam kromě aktivistů zůstala i hlídka městské policie.

Vše probíhalo v klidu

Janás řekl, že protestující lidé chtějí na místě vydržet. "Uvidíme, jak nám počasí dovolí. Vzali nám střechu nad hlavou," uvedl.

Podle něj je možné, že si stan postaví jinde. Podle Králové nedělnímu zásahu předcházely dvě úřední výzvy k vyklizení tábora.

Státní policie v neděli strážníkům a úředníkům městské části asistovala jen pro případ, že by se zásah neobešel bez násilí. Nic takového se ale nestalo, řekla Zoulová a klidný průběh potvrdil i Janás.

Členové hnutí Okupujte vysvětlují zřizování stanů potřebou s veřejností diskutovat o možnostech vytvoření spravedlivější společnosti, která by kladla větší důraz na přímou demokracii. 

Čeští aktivisté se inspirovali americkým hnutím Occupy Wall Street.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy