SPD pošle do podzimního boje o pražské primátorské křeslo energetika Berana

ČTK ČTK
12. 6. 2018 13:27
Okamurovo hnutí SPD do říjnových komunálních voleb v Praze povede Hynek Beran. Ten se stranou dosud spolupracoval jako expert na energetiku.
Radim Fiala, Tomio Okamura a Radek Koten.
Radim Fiala, Tomio Okamura a Radek Koten. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídrem pražské kandidátky hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v podzimních komunálních volbách bude energetik Hynek Beran. V Poslanecké sněmovně to v úterý novinářům řekl předseda SPD Tomio Okamura. Mezi priority SPD do voleb na magistrát patří potírání pouliční kriminality či řešení parkování v hlavním městě, uvedl Beran. Dvojkou kandidátky bude poslanec Jiří Kobza.

Okamura řekl, že Beran s SPD dlouhodobě spolupracuje jako nezávislý expert v oblasti energetiky. "Je Pražák křtěný Vltavou, SPD v něm nabízí věrohodného a důvěryhodného kandidáta, je to akademik a vědecký pracovník," uvedl.

Beran chce voličům nabízet sedm programových priorit, zmínil bezpečnost či dopravu. "Nechci si zvykat na pouliční kriminalitu, chci žít v příjemném a bezpečném městě," uvedl. V oblasti dopravy označil za klíčové téma parkovací zóny, které je podle něj třeba modifikovat a sjednotit. "Právo zaparkovat je dnes přirozeným právem každého občana," vysvětlil. Prosazovat chce také stavbu zhruba tisícovky městských bytů ročně.

Lídrem hnutí ANO bude poslanec Patrik Nacher, nynější primátorka Adriana Krnáčová post obhajovat nebude. U sociálních demokratů je zatím jediným kandidátem na lídra pražské kandidátky náměstek ministryně obrany Jakub Landovský. U pirátů bude lídrem Zdeněk Hřib, ODS povede bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. Lídry společné kandidátky TOP 09 a STAN budou předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a právnička Hana Marvanová.

SPD zřejmě postaví v komunálních volbách zhruba 280 kandidátek po celé ČR, řekl Okamura. "Stavíme kandidátky de facto ve všech okresních městech, pochopitelně ve všech krajských a mnoha desítkách obcí. Jdeme do voleb zcela naplno," uvedl Okamura.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy