Radnice se dohodly s letištěm, Kbely se zbaví hluku

ČTK ČTK
20. 1. 2011 11:13
Přes letiště navíc povede cyklostezka a cesta pro peší
Letoun DHC-6 Twin Otter
Letoun DHC-6 Twin Otter | Foto: Wikipedia.org

Praha - S hlukem, který doteď obtěžoval obyvatele Kbel, je konec.

Letadla z blízkého letňanského letiště už nebudou přelétávat nad jejich hlavami.

Přes letiště navíc povede cyklotrasa a cesta pro pěší a dobrovolní hasiči z Letňan a Kbel zde budou moci pořádat cvičení.

Vyplývá to z dohody mezi zástupci letiště Letňany a městských částí Praha-Letňany a Praha-Kbely. Ta by měla ukončit všechny dosavadní spory.

Území zůstane letištěm

Letiště v Letňanech slouží především sportovním a malým turistickým letadlům. Od konce roku 2007 ho vlastní společnost SIT Prague. Ročně tu zaznamenají pohyb zhruba 32 tisíc letadel.

"Sloužíme také pro záchranné a repatriační lety a vrtulníkům," uvedl Milan Mikulecký, člen představenstva SIT Prague.

"Společná dohoda nyní umožní cyklostezku, vstup pro pěší i záruku toho, že se budou respektovat hlukové limity a že území zůstane letištěm," řekl po podepsání starosta Ivan Kabický.

Tím se zabrání spekulacím o tom, že by se v areálu letiště mohly stavět bytové domy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy