Prohráli jsme, ale stejně se opijem, smutnili Češi

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 5. 2011 21:15
Jak Češi fandili hokejovému týmu ve čtvrtfinálovém zápase se Švédskem
Staroměstské náměstí zaplavily tisícovky fanoušků
Staroměstské náměstí zaplavily tisícovky fanoušků | Foto: Michal Štůsek

Praha - Český národ se v pátek odpoledne po dvou dnech opět sjednotil. A důvod? Hokej.

Tým Aloise Hadamczika bez porážky prošel až do čtvrtfinále mistrovství světa, kde se krátce po čtvrté hodině střetnul s výběrem Švédska.

Netrpělivě očekávaný zápas měl poslat favorizované Čechy do finále za obhajobou loňského zlata. V takovou chvíli už se o dění zajímá i kdejaký sportovní odpůrce.

Počasí hokejovému národu, jak Čechy v posledních dnech s oblibou častuje Robert Záruba, přálo a tak se fandilo především venku.

Staroměstské náměstí i přes odpolední čas doslova zasypaly tisícovky dresy a vlajkami vyzdobených fanoušků. Civil zpravidla znamenal, že se jedná o zahraničního turistu, ale i ten alespoň na chvíli hokejové atmosféře propadl a zvědavě pokukoval, co se to vlastně děje. Rušno bylo i na zahrádkách v Riegrových sadech.

Známá hesla podpory a národní soudržnosti zněla na stovky metrů daleko. Po oťukávací první třetině se na začátku druhé ujímají Češi vedení. "Páátrik Eliáš" zní sborově prostranstvím.

Prohlédněte si fotografie ze zápasu

Euforii ale po čtyřech minutách krotí asi největší švédská hvězda Patrik Berglund. "To nevadí, hoši bojovat," zakřičí jeden z českých fanoušků a ostatní se k němu přidávají. Přesto se nám nedaří švédského gólmana Fastha překonat. Na výkony svého protějšku reaguje český brankářský objev mistrovství Pavelec a maří několik švédských akcí, ke konci třetiny ale kapituluje podruhé.

Dav diváků začíná rozpačitě komentovat dění. "Já to řikal, dneska nepostoupíme," pofňukává mladík v českém dresu. "Jestli prohrajem, tak si dáme na smutek všichni panáka," kuje plán kolega vedle něj.

Výzdoba obličeje nesmí chybět u žádného správného fanouška
Výzdoba obličeje nesmí chybět u žádného správného fanouška | Foto: Michal Štůsek

"Tady ještě někdo dostane"

Třetí část zápasu začíná a českému týmu se opět nedaří najít skulinu ve Fasthově výstroji. Útok tří korunek už naopak recept zná a během čtyř minut rozhoduje dvěma zásahy zápas.

Kapka švédských fanoušků v moři těch červeno-modro-bílých propuká v bujarý jásot, ale odezvou jim jsou jen zlé pohledy okolí. "Tady ještě někdo dostane," křikne zhrzený mladík s pivem v ruce.

Do konce zápasu zbývá sedm minut, když Patrik Eliáš vykřesává pro Českou republiku plamínek naděje. "Češi, Češi!" rozkřičí se dav. Čas ale nekompromisně plyne a kontaktní branka nikde.

Ani závěrečný nápor nepřináší ovoce a po ztrátě puku naopak Berglund bourá schody českého týmu do finále. "Dneska jsme na ně neměli," zdůvodňují si zklamání dva odcházející muži ve středním věku a obratem dodávají: "no co se dá dělat, stejně se opijeme, vždyť je přece pátek."

Takhle se fandilo v Bratislavě

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy