Pražská zoo pošle další koně Převalského do Mongolska

Pavel Baroch
3. 11. 2011 16:32
Transport čtyř zvířat, který plánuje na léto, vyjde na milion korun
Foto: Petr Jan Juračka

Praha - Pražská zoologická zahrada chce zopakovat letošní úspěšný transport čtyř svých koní Převalského do Mongolska, původní vlasti tohoto posledního divokého koně na Zemi.

Ředitel zahrady Miroslav Bobek uvedl, že by chtěl příští rok v létě převézt další čtyři zvířata. Transport vyjde na zhruba milion korun, přičemž více než polovinu by měl zaplatit sponzor.

Pražská zoo před desítkami let pomohla zachránit koně Převalského před úplným vyhubením. Teď je zase vrací do jejich pravlasti. Loňský první transport uskutečnila zoo, která má tohoto koně i ve svém znaku, u příležitosti 80. výročí svého založení.

"Příští rok hodláme přepravit do Mongolska další koně," řekl Bobek. Zatímco letos skončili pražští převaláci v mongolské rezervaci Khomiin Tal, příští rok by měli zamířit do národního parku Gobi B.

Podívejte se na letošní transport koní Převalského:

Čtyři letošní koně - Kordula, Lima, Cassovia a Matyáš - se v Mongolsku úspěšně zabydlují a mají dobré předpoklady pro to, aby zvládli krutou zimu, která tam panuje.

"Hřebec Matyáš je v současnosti v samostatném výběhu a připravuje se na blížící se vypuštění do volné přírody. Pracovníci parku mu otevřou ohradu v nejbližších dnech, i nadále však bude mít možnost se do ní vracet," řekl Bobek. Klisny stráví zimu v aklimatizačním prostoru, který s nimi sdílí i divoký hřebec Bo. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

před 42 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy