Pražská čistka začíná: V DPP končí Nosek a Vodrážka

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
24. 5. 2013 15:20
Exprimátor Svoboda: Je to snaha o korupci mých příznivců
Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Od odvolání primátora a radních za ODS uplynul pouhý den a TOP 09 už začala s personální čistkou v městských firmách.

Zbytek rady města, kterou nyní tvoří 6 politiků z TOP 09, odvolal z dozorčí rady pražského dopravního podniku zástupce ODS Josefa Noska a Davida Vodrážku.

Problematiku dopravy a tunelu Blanka převezme po odvolaném radním Noskovi Pavel Richter z TOP 09.

Nosek s Vodrážkou podle Tomáše Hudečka (TOP 09) skončili v souladu s dohodou odvolaného primátora Bohuslava Svobody. "Jednali jsme podle původní dohody, kterou jsme měli s panem Svobodou. Dokončili jsme to, na co primátor neměl sílu," řekl Hudeček.

Za občanské demokraty v dozorčí radě městské firmy zůstávají zastupitelé Pavel Hurda a Andrea Vlásenková. Zástupci TOP 09 naznačili, že mohou skončit i oni. Nedojde k tomu ale dřív, než doplní dvě nově uvolněná místa.

"Odvolávání starých kádrů bude pokračovat v tomto duchu. Mohli jsme jich odvolat více, ale báli jsme se paralýzy dozorčí rady," dodal Hudeček.

Svoboda: Chtějí zkorumpovat ODS

Ve čtvrtek odvolaný primátor Bohuslav Svoboda je přesvědčen, že jde o taktiku, jak ještě víc rozklížit ODS. "Pokoušejí se korumpovat moje příznivce tím, že tam některé lidi nechali. Je to stejné, jako když odvolají jen některé radní a jiné tam nechají," řekl deníku Aktuálně.cz Svoboda.

Narážel tak na fakt, že kromě něj zastupitelstvo odvolalo jen radní Aleksandru Udženiji a Josefa Noska, další dva radní - Ivan Kabický a Radek Lohynský - hlasování ustáli. Oba však vzápětí sami rezignovali.

Odvolaný Josef Nosek se k situaci odmítl vyjádřit. "Ani o tom nevím," napsal bývalý radní pro dopravu.

"Důvod je jednoduchý. Několik posledních hlasování jsem TOP 09 rozbil. Byl jsem proti směnečnému programu, který považuji za nevýhodný. Zároveň jsem upozorňoval na to, že IDS nevykonává dozor na stavbě metra A tak, jak by měla," vysvětlil Vodrážka, proč se mohl stát nepohodlným.

Další možností podle něj je, že TOP 09 uvolňuje místa u městské firmy pro nového koaličního partnera.

Vedení pražského dopravního podniku pověřili radní za TOP 09 jednáním o změně kontraktu na nákup tramvají za 19,2 miliard korun. Dlouhodobou a údajně nevypověditelnou smlouvu, která zadlužený podnik finančně tíží, chtějí rozložit do delšího časového období.

Finanční potíže DPP

Tomáš Hudeček z TOP 09, který je nyní pověřen řízením města, nechtěl rozhodnutí komentovat. Už minulý týden ale novinářům řekl, že by se měly dodávky tramvají rozložit nejméně do roku 2032.

Dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města, se dlouhodobě potýká s finančními potížemi. Má dluhy a závazky z nevýhodných smluv, které byly v minulosti uzavřeny.

V opatřeních, která podnik městu nedávno navrhl, bylo kromě úspor a dalších opatření také zdražování jízdného. TOP 09 kvůli tomu už tehdy navrhovala změnu nebo vypovězení smlouvy na nákup tramvají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy