Pravda o hummerech: Strážníci je brali na běžné hlídky

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 5. 2013 17:30
S auty s velkou spotřebou najeli tisíce kilometrů, teď se jich zbavují
Jeden z hummerů pražských strážníků.
Jeden z hummerů pražských strážníků. | Foto: Fotoarchiv MP

Praha - Tři hummery pražské městské policie jsou příliš drahé na provoz, strážníci je nepotřebují a stojí nečinně v garáži.

To tvrdí už několik let magistrát v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Nyní se ale ukazuje, že pravdivá jsou pouze první dvě tvrzení.

Městská policie sice nyní vozy nabízí bezplatně k převodu jako nákladné a pro strážníky nevyužitelné, za poslední dva roky ale najezdily kolem statisíce kilometrů.

Vozy se spotřebou kolem 14 litrů na 100 kilometrů strážníci využívali při běžných každodenních hlídkách. "Využívaly se stejně jako kterýkoli jiný vůz ve výkonu služby," potvrdila mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

"Využívány byly k běžné hlídkové službě, tedy každodenně, a to především v okrajových částech Prahy a v náročnějším terénu. Například v lesoparcích a v místech s lesním porostem, i tam je potřeba hlídkovat," dodala mluvčí.

Podle výpisu, který má Aktuálně.cz k dispozici, najely hummery celkem 264 tisíc kilometrů. Městská policie je koupila v roce 2008 a 2009 a náklady hummerů vyčísluje zhruba na 13 korun za ujetý kilometr včetně servisu.

Nevyužitelné? Ne tak docela

Proč se vozy, které jsou kritizovány za drahý provoz a policie se jich nyní zbavuje jako nevyužitelných, denně používaly pro běžné cesty? Rozhodně to prý nebylo proto, aby jen nepostávaly v garáži. Nahradit je úspornějšími vozy údajně nešlo.

"Vozový park městské policie je plně využíván, a pokud bychom tři vozidla odstavili, nebyla by žádná jiná, která bychom mohli nasadit místo nich. Navíc pokud jsou vozidla zařazena do vozového parku, je jistě lepší je využívat a jejich odstavení je to nejméně efektivní," vysvětlila Přikrylová.

Kde se nyní náhradní vozidla za doposud "nepostradatelné" hummery vzala, není jasné. A to zvlášť ve chvíli, kdy si městská policie na magistrátu stěžuje, že se vozový park nerozrůstá od roku 2008 a návrh na nákup nových vozů zatím schválen nebyl.

Městská policie nyní všechny tři hummery, za které dohromady zaplatila téměř 3,3 milionu korun, nabízí k bezplatnému převodu jiným složkám integrovaného záchranného systému.

Podle magistrátu o hummery projevila zájem Policie ČR, hasiči, některá města i soukromé subjekty. Kdo vozy získá, by rada města mohla rozhodnout do konce května.

Původně chtěl magistrát vozy nabídnout k prodeji, ačkoli by za ně získal jen zlomek částky, za kterou je koupil. Nakonec si to ale rozmyslel.

"Bezúplatný převod složkám IZS, tj. převod ve veřejném zájmu, považuje hlavní město Praha za vhodnější než jejich prodej, kde se dá předpokládat značný zájem komerčních subjektů. Materiál byl pořízen pro plnění úkolů veřejnoprávního subjektu, Praha proto upřednostňuje jeho další využití k témuž účelu," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy