Pravda o hummerech: Strážníci je brali na běžné hlídky

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 5. 2013 17:30
S auty s velkou spotřebou najeli tisíce kilometrů, teď se jich zbavují
Jeden z hummerů pražských strážníků.
Jeden z hummerů pražských strážníků. | Foto: Fotoarchiv MP

Praha - Tři hummery pražské městské policie jsou příliš drahé na provoz, strážníci je nepotřebují a stojí nečinně v garáži.

To tvrdí už několik let magistrát v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou. Nyní se ale ukazuje, že pravdivá jsou pouze první dvě tvrzení.

Městská policie sice nyní vozy nabízí bezplatně k převodu jako nákladné a pro strážníky nevyužitelné, za poslední dva roky ale najezdily kolem statisíce kilometrů.

Vozy se spotřebou kolem 14 litrů na 100 kilometrů strážníci využívali při běžných každodenních hlídkách. "Využívaly se stejně jako kterýkoli jiný vůz ve výkonu služby," potvrdila mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

"Využívány byly k běžné hlídkové službě, tedy každodenně, a to především v okrajových částech Prahy a v náročnějším terénu. Například v lesoparcích a v místech s lesním porostem, i tam je potřeba hlídkovat," dodala mluvčí.

Podle výpisu, který má Aktuálně.cz k dispozici, najely hummery celkem 264 tisíc kilometrů. Městská policie je koupila v roce 2008 a 2009 a náklady hummerů vyčísluje zhruba na 13 korun za ujetý kilometr včetně servisu.

Nevyužitelné? Ne tak docela

Proč se vozy, které jsou kritizovány za drahý provoz a policie se jich nyní zbavuje jako nevyužitelných, denně používaly pro běžné cesty? Rozhodně to prý nebylo proto, aby jen nepostávaly v garáži. Nahradit je úspornějšími vozy údajně nešlo.

"Vozový park městské policie je plně využíván, a pokud bychom tři vozidla odstavili, nebyla by žádná jiná, která bychom mohli nasadit místo nich. Navíc pokud jsou vozidla zařazena do vozového parku, je jistě lepší je využívat a jejich odstavení je to nejméně efektivní," vysvětlila Přikrylová.

Kde se nyní náhradní vozidla za doposud "nepostradatelné" hummery vzala, není jasné. A to zvlášť ve chvíli, kdy si městská policie na magistrátu stěžuje, že se vozový park nerozrůstá od roku 2008 a návrh na nákup nových vozů zatím schválen nebyl.

Městská policie nyní všechny tři hummery, za které dohromady zaplatila téměř 3,3 milionu korun, nabízí k bezplatnému převodu jiným složkám integrovaného záchranného systému.

Podle magistrátu o hummery projevila zájem Policie ČR, hasiči, některá města i soukromé subjekty. Kdo vozy získá, by rada města mohla rozhodnout do konce května.

Původně chtěl magistrát vozy nabídnout k prodeji, ačkoli by za ně získal jen zlomek částky, za kterou je koupil. Nakonec si to ale rozmyslel.

"Bezúplatný převod složkám IZS, tj. převod ve veřejném zájmu, považuje hlavní město Praha za vhodnější než jejich prodej, kde se dá předpokládat značný zájem komerčních subjektů. Materiál byl pořízen pro plnění úkolů veřejnoprávního subjektu, Praha proto upřednostňuje jeho další využití k témuž účelu," vysvětlila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy