Na co další ruské kolo? Co když přijdou Dejvice, že chtějí taky? kritizuje Krnáčová smíchovský nápad

Domácí Kristýna Svrdlinová, Domácí
Aktualizováno 1. 7. 2016 11:17
Nápad postavit na břehu Vltavy na pražském Smíchově obří ruské kolo se kromě památkářů nelíbí ani primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). A jako hlavní důvod uvádí, že jedno stojí už na pražském Výstavišti. "Na co potřebujeme další?" ptá se. "Za týden přijdou z Dejvic, že chtějí taky svoje, a pak z dalších městských částí," říká primátorka s tím, že nechce, aby byla Praha známá tím, že má pět ruských kol. Opačný názor má ale starosta Prahy 5 Radek Klíma, který chce atrakcí v rámci oživování okolí Smíchova na břehu Vltavy přilákat turisty. "Na druhé straně řeky to žije, ale u nás to tak není," vysvětlil Klíma.
Ruské kolo na Smíchově
Ruské kolo na Smíchově | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ve čtvrtek radní pro Prahu 5 schválili na svém mimořádném jednání plán postavit za areálem Staropramenu u Vltavy obří ruské kolo. Proti se okamžitě postavili památkáři, kteří tvrdí, že je plánovaná atrakce na území památkové rezervace, a proto to nemůžou podpořit.

Nyní se na jejich stranu přidala i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). "O záměru vím, byli kvůli tomu za mnou," vysvětlila Aktuálně.cz primátorka, podle které má být ruské kolo rozkládací.

"Nevidím ale moc důvod, proč ho stavět," říká primátorka a vyjmenovává evropská města, která také mají své ruské kolo. "Ale jedno máme už na Výstavišti. Na co potřebujeme další?" ptá se.

"Za týden přijdou z Dejvic, že chtějí taky svoje, a pak z dalších městských částí," říká primátorka. Nechce, aby byla Praha známá tím, že má pět ruských kol.

Proti je i šéf pražských památkářů Ondřej Šefců. "Stavba je naplánována na území památkové rezervace a svým rozměrem se vymyká svému okolí, takže nevidím nadějně, že bychom tuhle věc podpořili," řekl už ve čtvrtek Šefců.

Chceme přilákat turisty

Jiný názor má ale starosta Prahy 5 Radek Klíma, který chce atrakcí v rámci oživování okolí Smíchova na břehu Vltavy přilákat turisty. "Na druhé straně řeky to žije, ale u nás to tak není," vysvětlil Klíma, podle něhož radnice nabídla svůj pozemek a vypsala výběrové řízení na jeho využití.

"V případě kola na Smíchově nejde o pouťovou atrakci, jako je kolo na holešovickém Výstavišti. Naše kolo bude vyhlídkové, podobné tomu v dalších hlavních evropských městech. Souhlasím s paní Krnáčovou, že by byla hloupost, kdybychom měli dvě pouťová kola, ale v našem případě to bude vyhlídková atrakce," reagoval na primátorčiny námitky Klíma.

Podle starosty je návrh součástí snahy otevřít smíchovské nábřeží lidem a více je zakomponovat do pražského života. Dalším krokem má být revitalizace nedalekého Dětského ostrova či zadání vypracování projektové dokumentace na lávku v severní části Císařské louky. Radnice chce také mnohem více podporovat kulturní a sportovní aktivity na náplavkách.

Prahu 5 by přitom neměl stát projekt nic, ale naopak by na něm měla ještě vydělat. Počítá s tím, že atrakci by postavila a provozovala soukromá firma, která by radnici za pronájem pozemku platila 56 500 korun měsíčně.

"Všechno bude řešit až investor, který si musí zařídit všechna potřebná povolení. Pokud by se mu nepodařilo to povolení získat, od smlouvy odstoupíme," dodal Klíma. Praha 5 počítá, že atrakce by mohla stát na přelomu let 2017 a 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy