Praha prodloužila problematickou smlouvu na IT systém

ČTK ČTK
19. 6. 2014 17:29
Město za služby s firmou Gordic zaplatí 136 milionů korun bez DPH. Dlouho odkládané rozhodnutí schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo.
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Praha prodloužila o další tři roky problematické smlouvy s firmou Gordic, která zajišťuje provoz ekonomického systému. Město za služby zaplatí 136 milionů korun bez DPH. Dlouho odkládané rozhodnutí schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo. Souběžně bude město připravovat otevřenou soutěž za předpokládanou cenu 400 milionů korun, řekl radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09). Gordic od roku 1993 zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města.

Praha vybírala dodavatele v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. V úzkém výběru oslovila jen jednoho, stávajícího dodavatele, který zároveň vlastní všechna práva k systému. Vedení města i firmy Gordic tvrdí, že jde o běžný způsob zadávání zakázek, který umožňuje zákon. Vládnoucí TOP 09 se navíc hájí tím, že smlouvy z minulosti neumožňují jiní postup. Někteří pražští radní jsou ale za obdobný postup od loňského jara stíháni v kauze opencard.

Prodloužení smlouvy se odkládalo

Smlouvy na ekonomický systém, který tvoří páteř ekonomických agend a je klíčový pro tvorbu rozpočtů, vypršely na konci roku. Prodloužení spolupráce s firmou Gordic, původně za 250 milionů korun, loni kvůli obavám z porušení zákona o veřejných zakázkách dvakrát odmítlo zastupitelstvo.

Vedení města proto vyjednalo prodloužení smluv do února a připravilo dvě jednací řízení bez uveřejnění s částkami do 50 milionů, na která stačil souhlas radních. Rada se schválením řadu týdnů otálela. Kvůli stávající tříleté zakázce si Praha nechala vypracovat řadu posudků.

Za ekonomický systém zaplatila Praha od roku 1993 přes miliardu korun. Smlouvami pocházejícími z předchozích volebních období se zabývá protikorupční policie.

Gordic je dodavatelem informačních systémů. Poskytuje služby velké části veřejné správy, včetně ministerstev a radnic. Praha prostřednictvím takzvaného systému Ginis sestavuje a upravuje rozpočty a spravuje účetnictví, pohledávky, smlouvy, objednávky, majetek, ale i výplatu sociálních dávek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy