Praha chystá veleprojekt: kampus za 2,5 miliardy

ČTK ČTK
8. 9. 2011 6:29
Do roku 2017 má na pražském Albertově vyrůst nový kampus Univerzity Karlovy

Praha - Do roku 2017 má na pražském Albertově vyrůst nový kampus Univerzity Karlovy za 2,5 miliardy korun.

Na místě nynějších kolejí, menzy a dalších nevyhovujících objektů vznikne nové Biocentrum a také Globcentrum, které se bude zabývat výzkumem globálních změn.

Nové budovy mají být obrostlé popínavou zelení, na střeše se plánují zazeleněné terasy, vyplývá z dokumentace projektu.

"Cílem je sloučení pracovišť nejen Přírodovědecké fakulty, ale i 1. lékařské fakulty a Matematicko-fyzikální fakulty do moderní budovy UK. Přemístěním zaměstnanců a studentů dojde k uvolnění přeplněných pracovišť, laboratoří a poslucháren," stojí v záměru.

Většina univerzitních budov na Albertově pochází z 19. století a nevyhovují po technické ani kapacitní stránce. Fakultám chybějí moderní laboratoře, pracovny akademiků, ale i prostory pro knihovny.

Na střeše by měly být kolektory či fotovoltaické panely

Čtyřpodlažní budova Biocentra má být postavena v ulici Albertov v sousedství 1. lékařské fakulty.

Centrum zkoumající nové biotechnologie a ochranu biodiverzity je navrhováno pro 650 zaměstnanců a 600 studentů. Objekt s atriem má mít na střeše umístěny kolektory či fotovoltaické panely, jedna posluchárna má mít střechu porostlou zelení.

"Ve 4. nadzemním podlaží budou z místností laboratoří a pracoven přístupny pobytové střešní terasy," stojí v záměru s tím, že architektonické řešení ještě není definitivní.

Zeleň má zvenku pokrývat také většinu budovy Globcentra, po fasádách se mají rostliny pnout napnuté na lankách.

"Architektonické řešení střechy evokuje zemské tektonické kry a globální změny planety," uvádí projekt. Každá strana budovy má být osazena jiným druhem zeleně, v průběhu roku se tak bude vzhled objektu měnit.

Budova pojme přes tisíc akademiků a 850 studentů

Centrum zkoumající klimatické změny planety, šíření rostlinných druhů a přírodní rizika má pojmout přes tisíc akademiků a 850 studentů. V budově bude i menza s denní kapacitou 2000 jídel.

Součástí čtyřpodlažní budovy s pátým ustupujícím podlažím bude také vnitřní atrium. Nový dům bude postaven v lokalitě ohraničené ulicemi Horská, Hlavova a z východní strany objektem ČVUT.

Univerzita před čtyřmi lety zahájila přípravné práce, nyní už může požádat o územní a stavební povolení. Budovy, které nyní stojí na pozemcích určených pro nová centra, by měly být strženy.

"Tyto provizorní objekty jsou ve velmi špatném stavu s řadou dispozičních a technických závad. Například objekt menzy má nedostatečnou kapacita strávníků a je navržena jeho okamžitá demolice. Sousedící dřevěná budova, sloužící pro studentskou kolej, je rovněž určena k demolici," konstatovala univerzita.

Výstavba by měla stát 2,5 miliardy korun

Výstavba je plánována od srpna 2012, trvat má pět let.

"Předpokládané náklady do roku 2016 činí dle podkladů UK cca 2,5 miliardy korun," sdělila Jana Holíková z ministerstva školství s tím, že se nyní připravuje architektonická soutěž.

Budovy největší české univerzity jsou rozprostřeny po celé Praze, v budoucnu by se měly fakulty koncentrovat do několika minikampusů.

Kromě centra přírodních věd na Albertově se plánuje třeba soustředění humanitních oborů v Troji. Na výstavbu a vybavení nových budov ale chybí peníze, škola nemůže na pražské projekty čerpat ani z fondů EU.

 

Právě se děje

teď

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12 000 pracovních míst. Správci podniku se pro tento postup rozhodli poté, co firma JD Sports ztratila zájem o jeho převzetí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Likvidace společnosti Debenhams je další ranou pro britský maloobchodní sektor, který se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. V pondělí se pod ochranu před věřiteli uchýlil britský maloobchodní prodejce oděvů Arcadia Group, což ohrožuje dalších 13 000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy