Praha 1 utrácí za kamery. Jestli pomáhají, neví

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 6. 2012 11:23
Neexistují žádné statistiky, že se ulice staly bezpečnějšími
Foto: Jan Langer

Praha - První pražská městská část investuje ročně miliony do kamerového systému. Jenže ve skutečnosti neví, jestli se jí investice vyplatí.

Neexistují totiž žádné statistiky, které by dokládaly, že se ulice po nainstalování více kamer staly bezpečnějšími.

Kromě toho, že Praha 1 přispívá magistrátu na provoz bezpečnostního systému jako všechny městské části, kupuje ze svého další přístroje navíc. Loni za nové kamery radnice utratila 8 milionů korun, letos má připravenou stejnou částku.

Kamery dokupuje ze svého kvůli bezpečnostní situaci v centru hlavního města. "Praha 1 je specifická a hustou kamerovou síť potřebuje mnohem více než Jižní město nebo Modřany," myslí si náměstek pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD).

Městská část nyní navíc uvažuje, že by přispěla ještě dalšími penězi buď na posílení počtu strážníků, kteří obrazovky sledují, nebo na speciální program, který by jim pomohl záznamy analyzovat.

Části opozice se ale takové investice do kamer nelíbí. Hlavně proto, že město nedokáže vyčíslit, jak se podílejí na bezpečnosti občanů. "Neexistuje žádná statistika, čísla, nic takového zastupitelstvem neprochází. Nikdo nesleduje, jak ten systém ve skutečnosti funguje," stěžuje si Filip Pospíšil (SZ).

"Ta čísla máme. Naposledy jsem viděl zprávu policie za loňský rok a tam je statistika na základě kamerového systému," oponuje radní Solil. Jenže když po něm Aktuálně.cz chtělo, aby statistiku předložil, neposlal ji ani po více než měsíci a po několika urgencích.

Důvod je jednoduchý, čísla zřejmě skutečně neexistují. "My takovou statistiku neděláme. Nemáme program, který by nám říkal, k čemu přikládáme ty kamerové záznamy jako důkaz. Muselo by se to udělat zpětně ze spisů, samostatně to neevidujeme," říká šéf strážníků na Praze 1 Miroslav Stejskal.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A podobně mluví i státní policisté. "Kamery se sledují 24 hodin denně, nemá smysl neustále zaznamenávat, jak jsme na jejich základě jednali," uvedl Jaroslav Kácha z operačního střediska policie.

Existují pouze částečné výstupy práce s kamerami, sami policisté ale přiznávají, že nejsou vypovídající. Statistiky totiž neuvádějí všechna využití kamer nebo to, zda se na základě jejich použití podařilo pachatele dopadnout a usvědčit.

Podle těchto výstupů policie na Praze 1 loni kamerový systém využila pouze ve 257 případech, městská policie ve 124. "Je to zavádějící. Neděláme si neustále čárky, kdy jsme kamery použili. Navíc pro nás je důležitá informace i to, že je někde klid a nic se neděje," uvedl šéf kriminálky Prahy 1 Vladimír Veselý.

Hodně kamer, málo policistů

Kritice čelí i způsob, jakým se vybírají místa, kam umístit další přístroje. Ta doporučuje městská a státní policie, poté se ale neporovnává, jak se v okolí mění trestná činnost po nainstalování kamery. "Je to víceméně automatický proces bez toho, aby se hodnotilo, zda je to potřebné," dodává Pospíšil.

Podle policie, která si systém pochvaluje, by ale kamery měly dál přibývat. "Je to strašně užitečný pomocník, zvláště při rozhodování o nasazení sil a prostředků, využívá se na 100 %. Kriminalita určitě klesá, pachatelé vědí, že tam ty kamery jsou," popisuje Kácha.

Systém má podle Káchy několikeré využití. Policisté mohou například pomocí obrazovek prověřovat hlášení občanů. "Ověříme, co se na místě skutečně děje, zda je potřeba hlídka a jak početná," popisuje Kácha.

Stejně tak mohou policisté odhalit trestnou činnost sami, je ale otázka, nakolik dokážou obrazovky sledovat. U městské policie je na Prahu 1 vyčleněn jeden člověk, u státní jeden až dva. Kamer je přitom 158.

Víte, kde všude vás sledují kamery? Podívejte se:

"To není možné sledovat. S vysokou pravděpodobností toho většinu nikdo nikdy neuvidí. Ten pocit bezpečí, který to v lidech vyvolává, je falešný. Když se na to nikdo nedívá, nikdo jim nepomůže," dodává Pospíšil a připomíná dva roky starý případ, který se odehrál v jiné části Prahy.

Mladý muž skočil na Letné u kyvadla z desetimetrové zdi. Tělo leželo na místě několik hodin a mladíka dokonce okradl kolemjdoucí. Nikdo si ničeho nevšiml, ačkoli vše zaznamenaly kamery.

Policie se brání, že důležitou funkcí systému je i zpětné použití záznamu, který se archivuje 30 dní. "Dokážeme takto zjistit únikovou cestu pachatele, zrekonstruovat průběh události. Tyto důkazy pak úspěšně používáme u soudu," popsal Veselý. Jaký je poměr situací, kdy kamery pomohou v reálném čase a kdy se využijí až zpětně, ale známý není.

Co naopak známo je, je názor vedení radnice na námitky opozičního zastupitele Pospíšila. "Je to jeho politikum, volební program, každý nějaký máme. Já říkám, že by mluvil jinak, pokud by právě jemu kamerový záznam zachránil život nebo majetek," myslí si Solil.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy