Oživení: Praha chce dát do opencard další stamiliony

Domácí Domácí
5. 5. 2014 14:50
Z analýzy občanského sdružení vyplývá, že nové řešení se dá pořídit od 20 do 60 milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hlavní město plánuje neprůhledné firmě EMS zaplatit další stovky milionů za kartu opencard, investovat chce 300 milionů korun.

Vyplývá to z analýzy občanského sdružení Oživení, které má k dispozici neveřejný harmonogram transformace celého projektu. Sdružení navíc tvrdí, že celý proces lze pořídit až o 280 milionů levněji. Radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09) ČTK řekl, že město posuzuje různé varianty. Teprve poté rozhodne, jak s miliardovým projektem naloží.

Praha několik měsíců usiluje o odkup licencí k takzvané kartě Pražana, která slouží především jako tramvajenka. Výhradním vlastníkem práv je eMoneyServices, se kterou smlouvy uzavíralo bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Město se snaží z údajně nevýhodných smluv vymanit, práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami.

Z informací od radního Vašíčka podle Oživení vyplývá, že společnost eMoneyServices s.r.o. (EMS) požaduje v příštích dvou letech za své služby zhruba 300 milionů korun. Asi 50 až 80 milionů by měl stát odkup části společnosti EMS, 100 milionů zaplatí Praha za podporu stávajícího systému a 140 milionů padne na vývoj nového, který slučuje systém pražského dopravního podniku a města. Kromě toho se také musí Praha vypořádat s pohledávkami za 61 milionů.

Mluvčí společnosti ale sumu komentovat nechtěl. Kolik bude firma žádat, bude jasné v pondělí odpoledne, kdy firma předá Praze oficiální nabídku.

Odstupte z jednání, žádá Oživení

Oživení oslovilo potenciální poskytovatele služeb, kteří jsou schopni převzít dosavadní systém dopravní čipové karty v případě, že by se Praha nedohodla s EMS na další spolupráci. Všichni se podle sdružení shodli na tom, že jsou schopni dodat nový kompletní systém dopravní čipové karty, a to dokonce s více funkcionalitami, než má současná Opencard, za cenu v rozsahu 20 až 60 milionů korun. "Odkupovat část EMS za 50 až 80 milionů a investovat další desítky či stovky milionů do provozu a vývoje považuje Oživení za nesmyslné řešení v rozporu s postupem řádného hospodáře," dodává sdružení.

"Praha opakuje stejné chyby jako na začátku Opencard – neuvažuje o soutěži různých variant řešení a akceptuje předem jen jedno," vysvětluje předseda Oživení Martin Kameník.

Sdružení proto vyzvalo pražské zastupitele i radní, aby od další spolupráce s EMS odstoupili a otevřeli soutěž dalším řešením. Vašíček tvrdí, že město posuzuje různé varianty a teprve poté rozhodne, jak s miliardovým projektem naloží. Ve hře je jak pokračování opencard, tak soutěž na zcela novou kartu. "Jiná varianta než otevřená soutěž ve věci budoucí obslužnosti projektu Opencard pro mne i TOP 09 nepřichází v úvahu," reagoval na návrh primátor Tomáš Hudeček. Vládnoucí TOP 09 se ale zřejmě v dalším postupu neshoduje.

Znovu jedná Petr Stránský

Podklady, na základě kterých zastupitelé města odkup části společnosti EMS schválili, připravovala podle Oživení sama společnost EMS. Podle občanského sdružení se tak může opakovat stejný scénář jako v roce 2006, kdy celý projekt Opencard pomáhal jako konzultant města připravovat budoucí ředitel vítězné firmy Haguess Petr Stránský.

Účet za opencard 2005 - 2012 (v milionech)

  • odbor informatiky pražského magistrátu 667,3*
  • odbor hospodářské správy pražského magistrátu 6,18
  • interní náklady na provoz opencard (poté, co Praha převzala správu projektu) 42,21*
  • Dopravní podnik hl. m. Prahy 490,7**
  • Ropid 44,65**
  • Městská knihovna v Praze 1,2

celkem 1252,1

*zahrnuje i předpokládané náklady na projekt do konce letošního roku

**jedná se o dotace, které Praha organizacím v souvislosti s projektem Opencard poskytla

Ten nyní podle sdružení jedná i za společnost EMS, která projekt po firmě Haguess převzala. Firma EMS vznikla 1. prosince 2011, předmětem jejího podnikání se stal pronájem nemovitostí. Podle Oživení 31. října 2012 koupila EMS část firmy Haguess.

EMS je součástí holandské společnosti EMONEY GROUP B. V. "Dle holandského obchodního rejstříku tato firma vznikla teprve 10. října 2012, tedy jen 21 dní předtím, než EMS odkoupila část firmy Haguess," dodává Oživení.

Holandskou společnost navíc založila gibraltarská firma Exiler limited. Z výpisu gibraltarského obchodního rejstříku, který Oživení získalo, vyplývá, že ředitelem Exiler limited je stejný Petr Stránský. "Existuje tedy důvodné podezření, že jde jen o účelově založené společnosti se záměrem zakrýt skutečné majitele firmy a příjemce zisků," upozorňuje Oživení.

EMS s informacemi, které v pondělí uvedlo Oživení, nesouhlasí. "Sdružení podle našeho názoru nemá dostatek informací k základním faktům a otázkám kolem transformace opencard nerozumí," řekl ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma podle něj dlouhodobě usiluje o dohodu s Prahou.

 

Právě se děje

Další zprávy