Obviněného Palusku vystřídá na Praze 2 Černochová

ČTK ČTK
13. 3. 2012 10:05
Poslankyně se do funkce starostky vrací po dvouleté pauze

Praha - Do funkce starostky Prahy 2 se po necelých dvou letech vrátí Jana Černochová (ODS). Řekli to zástupci koaličních ODS, ČSSD a zelených (SZ).

Zvolit ji ale ještě musí zastupitelstvo, které se kvůli tomu mimořádně sejde 26. března.

Poslankyně Černochová nahradí Jiřího Palusku, který minulý týden rezignoval kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Čtyřicetiletá Černochová byla starostkou Prahy 2 od roku 2006 do podzimu 2010, předtím vykonávala funkci zástupkyně starosty.

Do funkce ji nyní navrhla oblastní rada ODS, shodly se na tom i koaliční strany. Pokud bude Paluska zproštěn obvinění, je Černochová ochotna vzdát se v jeho prospěch funkce starostky.

"Bývalý pan starosta začal svoji práci a bylo by dobré, aby v ní pokračoval a dokončil ji," řekl také místostarosta Jan Pech (ČSSD). "Jsem přesvědčen, že je obviněn na základě absolutně nesmyslných informací. Věřím, že se očistí," doplnil.

"Myslím si, že je dobré, garantovat panu Paluskovi možnost návratu," uvedl zastupitel Michal Uhl (SZ).

Místostarosta Václav Vondrášek (ODS), který je zatím pověřen vedením městské části, řekl, že termín a program zastupitelstva ještě v úterý projednají radní na mimořádném jednání.

"Vzhledem k tomu, že na Praze 2 působím 12 let, není mi její osud lhostejný," sdělila Černochová, která je v současnosti členkou rady.

Černochová působí od června 2010 jako poslankyně, po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) chce v Poslanecké sněmovně zůstat, vzdá se ale členství v různých výborech a podvýborech.

Paluska se trestného činu údajně dopustil tím, že porušil povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká výstavby půdních bytů v domě v Dittrichově ulici. Podle policie způsobil škodu tři miliony korun a hrozí mu až deset let vězení. Bývalý starosta ale vinu odmítá.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy