Nová potíž Svobody: TOP 09 blokuje výběr šéfa strážníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 8. 2012 11:25
Podle Tomáše Hudečka jsou pravidla soutěže diskriminační
Spor o místo s městskou policií.
Spor o místo s městskou policií. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražští strážníci zřejmě v nejbližší době nebudou mít nového ředitele. TOP 09 totiž chce zrušit výběrové řízení a vypsat nové.

Jak už před časem uvedla radní Eva Vorlíčková (TOP 09), konkurz obsahuje diskriminační podmínku - aby šéf strážníků měl bezpečnostní prověrku na důvěrné informace.

A právě kvůli ní se zástupci TOP 09 rozhodli volbu nového ředitele zablokovat.

"Trváme na vypsání nového výběrového řízení tak, aby tato podmínka zmizela," řekl pro Aktuálně.cz náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Ve výběrové komisi je jeho strana sice v menšině, rozhodnutí ale musí projít zastupitelstvem. A v něm má TOP 09 početně navrch nad svým koaličním partnerem ODS. "K rozhodnutí se musí dojít v koaliční shodě," uvedl Hudeček.

Tento týden jde již o druhý konflikt mezi primátorem Bohuslavem Svobodou, který podmínky na konkurz vypsal, a jeho koaličním partnerem. V pondělí šla TOP 09 proti Svobodovi, když podpořila odvolání ředitele dopravního podniku Vladimíra Liche.

Spor ohledně konkurzu se vede o to, zda šéf strážníků prověrku na důvěrné informace vůbec potřebuje. "Máme ověřeno, že ředitel městské policie není osoba, která by přicházela do styku s takovými informacemi," konstatoval Hudeček.

Podle zástupců ODS ale jde o zcela legitimní požadavek. "Nedovedu si představit, že by ředitel městské policie tu prověrku neměl. Je spousta událostí, kde bude potřebná, například když se sejde nějaký krizový štáb nebo při jednání na půdě Poslanecké sněmovny," myslí si poslankyně Jana Černochová (ODS), která také zasedá ve výběrové komisi.

Černochová také dodala, že vypsání nového výběrového řízení by přineslo zdržení. "Neměli bychom dál prodlužovat tu agónii, kdy je městská policie již půl roku bez vedení, třeba o dalšího půl roku," dodala poslankyně.

Městská policie nemá šéfa už několik měsíců. V listopadu totiž policie zatkla tehdejšího ředitele Vladimíra Kotrouše kvůli podezření z úplatku. Strážníky dočasně řídí Kotroušův náměstek Ludvík Klema.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy