Nechápu, "mračí" se Klaus na změnu koalice v Praze

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 11. 2011 22:02
Pražský magistrát má nové vedení. Není v něm Tůma a už ani nikdo z ČSSD
Pražští zastupitelé při skládání slibu
Pražští zastupitelé při skládání slibu | Foto: Michal Štůsek

Praha - Zastupitelé ODS a TOP 09 podle očekávání odvolali z rady hlavního města všechny čtyři členy sociální demokracie a na jejich místa zvolili členy TOP 09. Pro hlasovala většina klubu ODS. Na prvním mimořádném jednání řešili radní rozpočet Prahy pro rok 2012.

Koaliční smlouvu o společném vládnutí na pražské radnici podepsali zástupci ODS a TOP 09 ve čtvrtek ráno.

"Tato spolupráce povede k zodpovědnému a uvážlivému hospodaření hlavního města a jeho organizací. Zároveň dokončíme práci na přehledném systému veřejných zakázek a smysluplných investic, které povedou k rozvoji Prahy," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

Pražskou radu tak opustili náměstci primátora Karel Březina a Antonín Weinert a dva radní Lukáš Kaucký a Petr Dolínek (všichni ČSSD).

Zástupci dosavadní koalice ODS a ČSSD, která vznikla po loňských podzimních volbách, se přitom ve středu domluvili na tom, že koalice bude ukončena 23. prosince.

Podle podepsané koaliční smlouvy mezi ODS a TOP 09 by měla ODS získat post primátora pro Bohuslava Svobodu a celkem pět míst v radě, TOP 09 bude mít šest míst a tudíž těsnou většinu.

Náměstky za TOP 09 by měli být Tomáš Hudeček a Pavel Richter. Za další radní chce TOP 09 Helenu Chudomelovou, Lukáše Manharta, Evu Vorlíčkovou a Václava Novotného. Členové rady za ODS zůstanou, některým se ale změní kompetence.

Prohlédněte si, jak probíhaly protesty proti koalici na magistrátu v Praze

"Troufám si tvrdit, že je to tak trochu historický okamžik pro Pražany a naše strana udělá vše proto, aby splnila své závazky vůči voličům. Ve většině bodů se navíc naše cíle shodují s občanskými demokraty," potvrdil 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Zdeněk Tůma, který byl povolebním kandidátem TOP 09 na primátora, se nakonec stane šéfem finančního výboru a bude mít důležité slovo při sestavování rozpočtu.

Klaus se překvapeně mračí

Prezidenta Václava Klause poslední zvraty na pražském magistrátu překvapily, nerozumí jim a "mračí se na ně". Lidsky má prý blíž k předsedovi pražské ODS Borisi Šťastnému než k primátorovi hlavního města Bohuslavu Svobodovi. Klaus to řekl serveru Novinky.cz a Lidovým novinám. Naopak spokojenost s koaliční smlouvou vyjádřili premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Klaus prohlásil, že zpráva o ukončení dosavadní koalice ODS a ČSSD na magistrátu ho "nesmírně" překvapila. Sám toto spojení pokládal za rozumné řešení. Teď se mu zdá, že se někdo pustil do projektu, který se mu vymyká z ruky.

"Nerozumím tomu, nevím, co všechno za tím je, jaké jsou to dlouhodobé dopředu myšlené tahy, netuším. Věřím, že se Pražané na takovouhle zápletku musí mračit, já se mračím taky," řekl Klaus.

Nečas vývoj v čele hlavního města přivítal. "Je to řešení, které jsem preferoval už před rokem po komunálních volbách," řekl k nové podobě vedení radnice premiér. Ocenil i rychlost, s jakou se změna odehrála. Stejný názor mají podle něho také ostatní členové grémia ODS.

První jednání bylo o rozpočtu

Nová rada už má za sebou také první mimořádné jednání. Radní za ODS a dnes zvolení členové rady za TOP 09 mluvili o rozpočtu na příští rok, řekl po jednání primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Primátor kvůli tomu přerušil zasedání zastupitelstva.

Svoboda uvedl, že noví radní se domluvili, že rada bude o rozpočtu rozhodovat příští týden. "Hlavně jsme jim (radním za TOP 09) museli rozdat naše úvahy o rozpočtu," uvedl primátor.

V pondělí prý bude první "předpracovní" jednání. Rozpočet schválený radou musí magistrát na 15 dnů vyvěsit na úřední desce, teprve pak o něm může hlasovat zastupitelstvo. Na program zastupitelstva by se tak mohl dostat 15. prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy