Manžel vyhozené úřednice chtěl box s místostarostou. Politik souhlasil, teď žádá kord

Michal Polák Michal Polák
17. 1. 2020 20:33
Kauza vulgárního urážení úřednice Zuzany Labudové ze strany místostarosty Prahy 8 Tomáše Tatranského (TOP 09) neutichla. Do věci se vložil její manžel, který vyzval politika na souboj v boxu. Tatranský na prosincovém zastupitelstvu souhlasil se soubojem, ale nyní začal couvat. Labudová na úřadu nedobrovolně skončila poté, co žádala od Tatranského omluvu za jeho vulgární urážky na služební cestě.
Místostarosta městské části Praha 8 Tomáš Tatranský
Místostarosta městské části Praha 8 Tomáš Tatranský | Foto: Archiv Tomáše Tatranského

Na prosincové jednání zastupitelstva Prahy 8 dorazil interpelovat překvapivý host - manžel v loňském roce propuštěné úřednice. "Chci se zeptat pana místostarosty Tatranského, jestli je ochoten se omluvit za vulgární slova, která o mojí ženě pronesl na služební cestě na letišti v Madridu a jestli je ochoten se omluvit za nepravdy, které o ní šíří," vznesl Vladimír Labuda dotaz na radního.

Tatranský ale manžela své bývalé spolupracovnice zklamal. "Já bych se rád omluvil, pokud by bylo za co. Ty věci byly vytržené z kontextu a překroucené. Jsem člověk chybující, mám řadu chyb a za své chyby se omlouvám bez problémů, ale tady k tomu opravdu nevidím důvod," reagoval místostarosta. 

Labudu však jeho reakce neuspokojila. "Vy se rád prezentujete jako vyznavač tradičních hodnot, takže moje otázka zní, jestli byste byl ochoten věc vyřešit tradičně, to znamená, že se spolu sejdeme někde v ringu. Dejme tomu dvě kola po dvou minutách a tam si to vyřídíme," zeptal se Labuda a zastupitelstvo ho odměnilo za netradiční návrh potleskem. 

Tatranský reagoval zdviženým palcem a vyzval Labudu, aby přesný termín souboje vyřešili buď e-mailem, nebo ať vyzyvatel počká na nejbližší přestávku zastupitelstva a domluví se osobně. Ani k jednomu však nedošlo, Labuda se do poloviny ledna souboje nedočkal. 

Tatranský podle Labudy kličkuje a má strach se souboje účastnit. "Místostarosta Tatranský se včera (ve čtvrtek 16. ledna, pozn. red.) ozval. Jak jsem očekával, z ringu utekl," řekl Labuda serveru Aktuálně.cz. 

Box ne, raději sportovní kord

Tatranský ve čtvrtečním e-mailu, který má Aktuálně.cz k dispozici, překvapivě ustoupil od souboje v boxu a navrhl jinou disciplínu. "Pokud jde o souboj, dle tradičních zvyklostí volí zbraň ten, kdo byl na souboj vyzván. Jako zbraň určuji sportovní kord," napsal místostarosta a doplnil, že termín musí domluvit sekundanti. Labuda však nadále trvá na souboji v ringu, se kterým Tatranským původně souhlasil.

Spor radnice osmé městské části a úřednice Labudové vznikl koncem loňského roku, když žena náhle dostala výpověď. Labudová je přesvědčená o tom, že důvodem ukončení dohody o provedení práce byla její žádost o omluvu od místostarosty Tatranského, který ji a její kolegyně vulgárně urážel na zářijové služební cestě v Madridu. 

"Mě a moje kolegyně počastoval slovem, které nebudu citovat. Ale dosaďte si to nejvulgárnější slovo, které může muž vůči ženám použít, a trefíte se," vzpomínala v minulosti pro Aktuálně.cz 

Místostarosta Tatranský sice připustil, že vulgární výraz použil, ale hájil se tím, že tak učinil v "srdečném a neformálním rozhovoru", kdy se expertkám z projektového týmu pokoušel nastínit větší potřebu dialogu mezi nositeli genderové ideologie a většinovou společností. 

Opoziční zastupitelka Ilona Tůmová z hnutí Osmička žije na prosincovém zastupitelstvu také navrhovala usnesení, ve kterém by se Labudové celé zastupitelstvo omluvilo za vulgarity a urážky ze strany místostarosty Tatranského. 

"Já sama se paní Labudové velice omlouvám a doufám, že pánové radní, pokud máte kus cti v těle, že se omluvíte také," řekla Tůmová. K tomu ale nakonec nedošlo. Usnesení zastupitelstvo o tři hlasy neschválilo, hlasovalo pro něj jen 21 z 45 zastupitelů městské části.

 

Právě se děje

Další zprávy