Žádala omluvu, dostala výpověď. Místostarosta Prahy 8 vulgárně urazil úřednici

Michal Polák Michal Polák
19. 11. 2019 19:22
Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský na zahraniční služební cestě vulgárně urazil kolegyně z radnice, které s ním cestovaly. Jedna z nich požádala o omluvu, ale dočkala se jí pouze od tajemníka úřadu. Ten sice i ocenil její odborné znalosti, přesto krátce nato úřad s ženou ukončil spolupráci. Tatranský souvislost odmítá. A tvrdí, že sprosté slovo užil v "srdečném a neformálním rozhovoru".
Místostarosta Prahy 8 pro školství, evropské fondy a sociální intervenci a prevenci Tomáš Tatranský (TOP 09)
Místostarosta Prahy 8 pro školství, evropské fondy a sociální intervenci a prevenci Tomáš Tatranský (TOP 09) | Foto: Archiv Tomáše Tatranského

Zuzana Labudová pracovala od prosince 2017 pro městskou část v projektu Osmička - úřad vstřícný rodině. Po loňských volbách do zastupitelstva dostal projekt na starost Tomáš Tatranský (TOP 09), který se podle Labudové netajil tím, že se mu některé aktivity projektu nelíbí. Hlavně ty, které se týkaly rovnosti mužů a žen.

Doutnající konflikt eskaloval na zářijové služební cestě ve Španělsku. "Mě a moje kolegyně počastoval slovem, které nebudu citovat. Ale dosaďte si to nejvulgárnější slovo, které může muž vůči ženám použít, a trefíte se," vzpomíná dnes už bývalá zaměstnankyně úřadu na incident na letišti v Madridu.

Zuzana Labudová se s tím nesmířila a obrátila se na starostu Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS), aby nevhodné chování Tatranského korigoval. "Starosta mi oznámil, že místostarosta není jeho podřízený, a proto nehodlá v té věci nic dělat," popisuje Zuzana Labudová reakci starosty.

Omluva nakonec přišla nikoliv od místostarosty Tatranského, ale od tajemníka úřadu. "Obdobné jednání (vulgární nadávky - pozn. red.) na Úřadě městské části Praha 8 nehodlám tolerovat, protože z mého pohledu je takové vystupování, obzvláště vůči ženám, naprosto neakceptovatelné. Přijměte, prosím, mou upřímnou omluvu," píše v dopise pro Zuzanu Labudovou Josef Rambousek. Tajemník navíc písemně ocenil její pracovní nasazení a konstatoval, že při práci pro úřad "prokázala své vynikající odborné znalosti".

Omluva Zuzaně Labudové od tajemníka
Omluva Zuzaně Labudové od tajemníka | Foto: Facebook/Zuzana Labudová

Vzápětí však úřad se Zuzanou Labudovou ukončil pracovní poměr. Nejvíc ji rozhořčilo, že výpověď dostala přesto, že Etický kodex zaměstnanců veřejné správy, schválený ministerstvem vnitra, výslovně stanovuje, že pokud zaměstnanec oznámí neetické chování, nebude to mít vliv na jeho pracovněprávní vztahy.

Výpověď pro Zuzanu Labudovou
Výpověď pro Zuzanu Labudovou | Foto: Facebook/Zuzana Labudová

Místostarosta Tatranský sice připustil, že vulgární výraz použil, ale hájí se tím, že tak učinil v "srdečném a neformálním rozhovoru", kdy se expertkám z projektového týmu pokoušel nastínit větší potřebu dialogu mezi nositeli genderové ideologie a většinovou společností. "Speciálně paní Labudová se zasmála v reakci na to, že jsem použil vulgarismus," tvrdí Tatranský.

Podle místostarosty se úřednici hodilo vytrhnout jeho slova z kontextu a překroutit je, aby se mohla stylizovat do role oběti. 

K ukončení pracovního poměru Labudové pak dodal, že to vůbec nesouvisí s rozhovorem, ve kterém vulgarismy zazněly. "Rozhodnutí jsem učinil jednak na základě mnoha negativních referencí týkajících se paní Labudové, druhak na základě svého vlastního úsudku, kdy jsem vnímal, že nechápe či spíše nechce chápat své místo v projektu," popisuje své důvody místostarosta.

"My otcové dcer jsme na vulgaritu vůči ženám poněkud citliví"

Labudová Aktuálně.cz řekla, že se hodlá obrátit na úřad ombudsmanky. Žalobu podat nemůže, protože s úřadem neměla pracovní smlouvu, ale pouze dohodu o provedení práce. "Chci, aby úřad uznal, že jednal diskriminačně a nesprávně a tím vznikl důležitý precedent. V současné době to totiž vypadá, že politické vedení městské části si může dělat, co chce, a nikdo na něj nemůže," řekla Labudová.

"Výpovědi nelituji přinejmenším ze dvou důvodů. Především jde o pěknou případovou studii do mých kurzů o rovných právech, při kterých lidem říkám, že když je někdo diskriminuje, musí se ozvat. Tak jsem si to teď zkusila na vlastní kůži. Ale především jsem opravdu ráda, že v Úřadu MČ Praha 8 očividně nesedí pouze 'muži', jako je Tomáš Tatranský," uzavírá Zuzana Labudová.

Opoziční strana 8žije kauzu hodlá řešit na prosincovém zastupitelstvu městské části. "Dáme při interpelacích panu místostarostovi poslední šanci, aby věc vysvětlil. Doporučuji mu předem, aby dobře volil slova, protože my otcové dcer jsme na vulgaritu vůči ženám poněkud citliví," vzkázal Tatranskému opoziční zastupitel Tomáš Němeček.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy