Magistrát chce udělat ohňostroj v Praze 1, ta je proti

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 12. 2011 13:37
Silvestrovský ohňostroj má být odpalován z pontonu na Vltavě u Střeleckého ostrova
Loni byla Praha bez ohňostroje, letos chce město tradici obnovit.
Loni byla Praha bez ohňostroje, letos chce město tradici obnovit. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pražský magistrát chce u Střeleckého ostrova uspořádat silvestrovský ohňostroj. Městská část Praha 1 je ale proti.

Magistrát plánuje ohňostroj odpalovat z pontonu na řece u Střeleckého ostrova, nikoli z pozemků městské části. Proto o pořádání akce s Prahou 1 nejednal.

To se ale nelíbí vedení městské části. "Magistrát nemůže takové akce objednávat bez toho, aby měl souhlas městské části. Je to typická ukázka arogance moci magistrátu vůči městské části," komentoval to starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Rada městské části v úterý zamítla alespoň žádost o umožnění záboru severní části Střeleckého ostrova, kterou jí magistrát v souvislosti s pořádáním akce zaslal.  

Podle místostarosty Daniela Hodka (ČSSD) má Praha 1 s podobnými akcemi špatné zkušenosti. "Občané si stěžují na hluk. Chápu, že na Silvestra bude hluk stejně, ale s takovým ohňostrojem bude nesrovnatelně větší," uvedl Hodek.

V kotlině se podle vedení městské části bude hluk více šířit a omezí to obyvatele. Praha 1 se přesto rozhodla s magistrátem o akci jednat, první schůzka je naplánována na pátek.

Městská část požaduje, aby se snížil hluk. "Budeme hledat cestu, jak posílit spíše světelné efekty a omezit ty zvukové," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

Čeká se také na rozhodnutí Obvodního báňského úřadu Kladno, pod který povolování ohňostrojů spadá. Praha si podala žádost o povolení akce na začátku prosince a nyní běží správní řízení.

Oficiální rozhodnutí úřadu na magistrát ještě nedorazilo, ale ohňostroj je podle Krásenské povolen. "Máme informaci, že báňský úřad žádost schválil," uvedla mluvčí.

Tak vypadal silvestrovský ohňostroj v Praze, podívejte se:

Praha na pořádání akce na podzim vypsala veřejnou zakázku, ve které zvítězila společnost Ohňostroje Minergis. Praha firmě za ohňostroj zaplatí 2 miliony a 280 tisíc korun.

Ohňostroje se v centru Prahy pořádaly i v předchozích letech, konaly se na Nový rok v podvečer na Letné. "Na Nový rok to bývala tradice a zábava pro celé rodiny, bylo to v čase, kdy se dalo přijít i s dětmi. Teď to bude o půlnoci, kdy už dětí spí a bude je to rušit," uvedl Hodek.

V loňském roce se ohňostroj nekonal, letos se ho radní rozhodli obnovit. Z 1. ledna přímo na silvestrovskou noc ho přesunuli proto, aby byl součástí vyvrcholení oslav příchodu Nového roku.

 

Právě se děje

Další zprávy